Ceny dramatycznie wzrosną. Ciężki miesiąc dla Polaków

Ceny dramatycznie wzrosną. Ciężki miesiąc dla Polaków Źródło: Pixabay/jarmoluk

Wzrost cen będzie przykrą niespodzianką dla wielu Polaków. Specjaliści prognozują, że pod wieloma względami czeka nas wyjątkowo ciężki miesiąc. Wiadomo, za co zapłacimy więcej.

Wzrost cen zawsze jest przykrą informacją dla obywateli. Podwyżka płac nie jest niestety tak częstym zjawiskiem jak podwyżka cen podstawowych produktów. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w kwietniu nastąpił znaczący wzrost cen w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Zdaniem ekspertów tak znaczny przyrost w ciągu jednego miesiąca jest bardzo niepokojącym zjawiskiem.

W kwietniu, w porównaniu do marca, nastąpił całkowity wzrost cen o 1,1 procent. O 5 procent wzrosły ceny paliwa, a żywność jest droższa o 1 procent. Zdaniem ekspertów, ta tendencja może być również kontynuowana w maju i może odbić się na kieszeniach Polaków. Prognozowana inflacja nie stanowi jeszcze powodu do niepokoju, jednak utrzymanie obecnej tendencji nie napawa optymizmem zarówno ekonomistów, jak i obywateli. 

Znaczny wzrost cen. Więcej zapłacimy między innymi za paliwo, pieczywo i ziemniaki

Eksperci zapowiadają, że Polaków czekają trudne miesiące. Ostatni tak duży miesięczny wzrost cen miał miejsce w styczniu 2011 roku. Podobna sytuację w miesiącu kwietniu mieliśmy w 1996 roku czyli 23 lata temu. Wtedy jednak inflacja była na dużo wyższym poziomie, niż obecnie. 

Trzeba nastawić się nie tylko na wzrost cen paliwa, ale również warzyw, mąki, ziemniaków i pieczywa. Nie da się ukryć, że są to podstawowe składniki diety Polaków. Ze szczegółowych analiz wynika, że wzrost cen pieczywa ma związek z wyższymi cenami pszenicy w ubiegłym roku. Ta tendencja z pewnością uderzy w domowy budżet wielu polskich rodzin. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Wzrosły także ceny domów i mieszkań

Z analiz wynika, że zauważalny jest również wzrost cen domów i mieszkań, choć nie jest on tak spektakularny jak w przypadku cen żywności czy paliwa. Odczyt inflacji z dnia 30 kwietnia jest zapowiedzią dalszych podwyżek. 

Eksperci mówią wprost o wzroście cen żywności w skali całego bieżącego roku. Polacy mogą nastawić się na ciężkie miesiące. Politycy muszą liczyć się ze wzrostem społecznego niezadowolenia, co ma niemałe znaczenie w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. TVP: Nie żyje piękna dama. Została znaleziona MARTWA w pokoju hotelowym
  2. Ś.p. Izabela Skrybant-Dziewiątkowska spisała MILIONOWY testament! Wiadomo, kto go odziedziczy, opadną Wam szczęki
  3. Najnowsze badania nie pozostawiają złudzeń. Ludzie bardziej kochają psy niż innych ludzi
  4. Marta Kaczyńska chwali się nowym członkiem rodziny. Jest taki uroczy, że nie możemy oderwać wzroku (Zdjęcia)
  5. Pawłowicz żąda reakcji Kościoła ws. wystąpienia Tuska. Mówi o "szatano-faszyście"
  6. Tak królowa Elżbieta II wyglądała w młodości. Jej uroda niejednego powaliła na kolana (FOTO)

źródło: Forbes

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News