Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w roku 2015 zanotowano o wiele więcej przypadków inwigilacji przez Policję niż w roku poprzednim. 

Jak przedstawił Senatowi minister spraw wewnętrznych, Mariusz Błaszczak, w roku 2015 zarządzono 8000 „kontroli operacyjnych” tj. podsłuchu lub przeglądu korespondencji. Sąd i prokuratura odmówiła zgody na inwigilację jedynie w 252 przypadkach.

Blisko 1200 z nich były tzw. przypadkami niecierpiącymi zwłoki. Ponadto policja ubiegała się 945 razy o kontrole mające związek z ujawnieniem tajemnicy bankowej lub ubezpieczeniowej.

Jak zaznaczył minister Błaszczak, liczba „kontroli operacyjnych” w 2015 roku wzrosła w stosunku do roku poprzedniego. W 2014 roku przeprowadzono je 7215 razy.

 – Kontrola operacyjna jest stosowana w przypadku najpoważniejszych przestępstw, wymienionych w art. 19 ust. 1 ustawy o policji, tylko gdy inne środki okazały się bezskuteczne albo byłyby nieprzydatne – podkreślił minister spraw wewnętrznych wskazując, że kontrolą objęto 3,7 proc. ogółu przestępstw wobec których policja może ją zastosować.

Informacja udzielona przez ministra Mariusza Błaszczaka nie obejmuje inwigilacji prowadzonej przez tajne służby.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: polsat news

...

Zobacz również

Zobacz również