Wyższe emerytury już za chwilę. To potwierdzone

Wyższe emerytury już za chwilę. To potwierdzone

Emerytury i ich waloryzacja na przyszły rok zostały oficjalnie potwierdzone. Większość polskich emerytów otrzyma po kilkadziesiąt złotych podwyżki. 

Emerytury pozostają tematem, którym żyje miliony Polaków. W piątek Sejm podjął ważną decyzję w sprawie ubiegłorocznych świadczeń. Z nowej ustawy wynikają podwyżki emerytur, które od marca otrzymają miliony Polaków. Za nowelizacją zagłosowało aż 423 posłów, przy sześciu przeciwnych. Nikt z parlamentarzystów nie wstrzymał się w tej sprawie od głosu.

Będą wyższe emerytury. Sejm potwierdził propozycję rządu dotyczącą zasad waloryzacji na 2019 rok

Według najnowszej nowelizacji, przyjętej wczoraj przez posłów, emeryci i renciści otrzymają nowe wysokości świadczenia. Za nowelę ustawy o emeryturach odpowiada Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z założeniem resortu najniższe emerytury wzrosną w przyszłym roku z 1029,8 zł do 1100 zł brutto. Taką wysokość świadczeń otrzymają kobiety i mężczyźni, którzy udowodnią wymagany przez państwo staż pracy (odpowiednio 20 i 25 lat). W przypadku udowodnienia stażu pracy, ale niższych wyliczeń z ZUS, instytucja wyrówna emeryturę, do kwoty minimalnej. Nowa ustawa zakłada tez wzrost rent. Przy tej z tytułu całkowitej niezdolności do pracy po raz pierwszy renciści otrzymają tyle samo co emeryci z "minimum" - tj. 1100 zł brutto. Przy częściowej niezdolności do pracy minimalna renta podskoczy do 825 zł. Przyszłoroczna waloryzacja została przygotowana w ten sposób, by skorzystały na niej przede wszystkim osoby z niższymi emerytami. Wszyscy pobierający do 2147 zł brutto mogą liczyć na ok. 70 zł podwyżkę. W tej grupie mieści się większość z polskich emerytów - aż 6,2 z ok. 9 milionów! Emeryci z wyższymi świadczeniami zostaną "policzeni" według waloryzacji procentowej. Ich świadczenia urosną o stały wskaźnik, tj. 3,26 procent.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Ukłon w stronę najuboższych przełożył się na wysokość pieniędzy, które na ten cel musi przygotować budżet państwa. Ostatecznie do projektu wpisane kwotę 8,4 miliarda złotych. To rekordowa pozycja dotycząca emerytur w historii. Dla porównania - w 2015 roku na waloryzację przeznaczono ponad 3,5 mld zł, a na ten rok państwowy budżet miał zapisane niecałe 6 mld zł. Przyszłoroczna waloryzacja jest więc od wczoraj faktem, którego nie da się odwołać. Emeryci, których liczba będzie w kolejnych latach rosła, mogą z czasem liczyć na korzyści wynikające nie tylko z waloryzacji. Propozycje o których mówiło się już w tym roku (500 plus dla emerytów, czy emerytury bez podatku) nie doczekały się jeszcze uznania w gronie rządzących. Czas pokaże jak rozwinie się sytuacja w tej materii.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Duda właśnie podpisał! Emerytury całkiem się zmieniły, dostaniesz dużo więcej
  2. Niestety, ta informacja ws. emerytur zmienia wszystko! Będzie DRASTYCZNA zmiana wieku i kwoty
  3. Znaki zodiaku, które są największymi farciarzami! Jesteś wśród szczęściarzy?
  4. Znaki zodiaku, które mają najlepsze maniery. Potrafisz się dobrze zachować?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News