WAŻNE! Polscy emeryci powinni dostawać nawet o 3 tysiące złotych więcej

WAŻNE! Polscy emeryci powinni dostawać nawet o 3 tysiące złotych więcej

Emerytura rolników, mundurowych oraz pracujących w niebezpiecznych warunkach są zdecydowanie wyższe niż przeciętna kwota otrzymywana przez Polaków po zakończeniu pracy. A gdyby zachować standardową, unijną średnią wynoszącą 1% PKB kraju, pozostałe emerytury wzrosłyby nawet o 3 tysiące złotych. 

W tej chwili rolnicy, mundurowi oraz osoby pracujące w niebezpiecznych warunkach otrzymują wyjątkowe, zdecydowanie wyższe emerytury. Kosztuje to państwo nawet 50 mld zł rocznie, co stanowi 2,6% PKB Polski. Gdyby natomiast przyjąć unijną średnią wynoszącą 1% PKB, okazałoby się, że wszystkie emerytury "przeciętnych" Polaków byłyby wyższe nawet o 3 tysiące złotych. Przywileje występujące w Polsce pokroju korzystnie liczonych okresów składek, wyższej stopy zastąpienia czy niższego od ustawowego wieku emerytalnego nie występują w ogóle w Szwajcarii, a bardzo ograniczane są w innych krajach Unii Europejskiej, np. Niemczech  czy Irlandii. Tam emerytury nie przekraczają 0,5% PKB rocznie.

Emerytura dla uprzywilejowanych

Główny analityk portalu Cinkciarz.pl Marcin Lipka określa, że Polska ma najwyższy w całej Unii Europejskiej odsetek emerytów, których emerytury objęte są specjalnymi prawami. Powołuje się na dane opublikowane przez Komisję Europejską. "The 2018 Ageing Report" pokazuje, że w najbliższych kilkudziesięciu latach sytuacja demograficzna polski dramatycznie się pogorszy. Według danych Unii Europejskiej, preferencyjne traktowanie niektórych grup społecznych nie powinno kosztować więcej niż 1% PKB - w Polsce to ok. 20 mld zł. Tymczasem szacuje się, że w tym momencie na emerytury specjalne wydajemy już 50 mln zł.

Emerytura przeciętnego Polaka

Polacy ze strachem oczekują na wyliczenia ZUS przedstawiające ich prognozowaną, przyszłą emeryturę, która zwykle nie jest zbyt wysoką kwotą. Obecnie średnia emerytura w Polsce wynosi 2131 brutto, a gdyby te nadwyżkowe 30 mld zł podzielić między obywateli przyjmujących emerytury okazałoby się, że każdy z nich dostałby średnio rocznie ponad 3000 zł więcej.
ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Jarosław Kaczyński pogrzebany. Wałęsa ujawnił jego LOJALKĘ
  2. Duda podpisał! 10 milionów Polaków dostanie grunty i ziemie
  3. Legendarna wokalistka wszech czasów umiera. Rodzina prosi o modlitwę
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News