Liczniki prądu dyskryminują romów
Wiadomości Pikio - 17 Lipca 2015

Wysoko zamontowane liczniki prądu dyskryminują Romów

W bułgarskiej miejscowości Dupnica liczniki energii elektrycznej znajdują się zazwyczaj na betonowych słupach na wysokości około 1,7m. Wyjątek stanowią te, które umieszczono na wysokości 6m. Z racji tego, że wyżej usytuowane jednostki są w dzielnicy romskiej, działanie takie uznano za dyskryminację.

Problem dyskryminacji wynikający z tak wysoko montowanych liczników został nagłośniony przez sklepową z romskiej dzielnicy, Aneliję Nikołową. Kobieta uważa, iż praktyka ta ma miejsce w związku z tym, że okolicę zamieszkują w większości Romowie. Co ciekawe, sama sprzedawczyni nie jest pochodzenia romskiego. Nikołowa zgłosiła sprawę do sądu administracyjnego. Ten natomiast zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości, który orzekł, że takie poczynania to dyskryminacja z racji pochodzenia etnicznego. Ponadto działania takie po prostu uniemożliwiają sprawdzanie rzeczonych liczników. W temacie liczników wypowiedział się także dostawca prądu, który jest głównym winowajcą. Według firmy CEZ RB jednostki umieszczane były na kilkumetrowej wysokości nie z powodu niechęci do Romów. Wynikiem takich praktyk były częste uszkodzenia i próby nielegalnego podpinania się pod liczniki.  

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News