Część ekspertów przekonywała, że po wprowadzeniu wysokiej godzinowej płacy minimalnej na poziomie 8,50 euro, Niemcy będą musiały borykać się ze wzrostem bezrobocia. Tak się jednak nie stało, a współczynnik jest rekordowo niski. Kraj notuje również największy od czterech lat wzrost gospodarczy. 

Nie sprawdziły się zapowiedzi tych, którzy przekonywali, że wprowadzenie wysokiej minimalnej płacy godzinowej doprowadzi do rychłego zahamowania gospodarki oraz potężnego wzrostu bezrobocia. W przypadku Niemiec, gospodarka nie ucierpiała, wręcz przeciwnie. Według statystyk, wzrost gospodarczy będzie najwyższy od czterech lat, a bezrobocie rekordowo niskie. Takich wskaźników nie było od czasów zburzenia muru berlińskiego, czyli 1989 roku.

Bezrobocie spada i sięgnęło już poziomu 6,1 proc. Tylko w ciągu miesiąca udało się zredukować liczbę bezrobotnych o 11 000 osób. Ponadto, nowe regulacje wpłynęły na wzrost płac, co polepszyło sytuację najuboższych. Na zmianie skorzystało aż 3,6 milionów pracowników. W biedniejszych landach zmiany polepszyły sytuację finansową 10 proc. pracowników, w tym 19,7 proc. kobiet.

Statystyki poprawiły się przede wszystkim w takich sektorach jak gastronomia czy hotelarstwo i nie ominęły ludzi najgorzej wykształconych i wykwalifikowanych.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

...

Zobacz również

źródło: Strajk.eu