Sędzia Daniel Thulare wydał w imieniu kapsztadzkiego sądu decyzję, według której plakaty z napisem „Je*ać białych ludzi” będące fragmentem kontrowersyjnej wystawy artystycznej nie stanowiły fragmentów mowy nienawiści czy rasizmu. Wyrok zadziwił ogromną część obywateli RPA, ale także internautów z całego świata.

Kontrowersyjne plakaty stanowiły część wystawy o nazwie „Sztuka Zakłóceń”, którą oglądać można było w Iziko South African National Gallery. Według osób, które zgłosiły sprawę do kapsztadzkiego sądu, promowały one prawnie zakazany w ich kraju rasizm oraz mowę nienawiści. Osoby odpowiedzialne za wyrok doszły jednak do całkowicie odmiennych wniosków.

– Jeśli istnieje jedna rzecz, którą osiągnęła wystawa poprzez te oraz inne skargi, to jest nią zachęcenie obywateli RPA do momentu autorefleksji i zastanowienia się, czy jesteśmy poważni, jeżeli chodzi o budowanie jednego wspólnego narodu z takimi samymi wartościami oraz zgodnymi zasadami – stwierdził sędzia Thulare w uzasadnieniu swojej decyzji. Według niego zamysł artystyczny nie miał nikogo obrażać, a raczej wskazać na realny problem związany z dwustronną nienawiścią oraz dyskryminacją, z którymi RPA wciąż nie może sobie do końca poradzić. Dla wielu internautów jego decyzja i tak pozostaje niesłuszna, a na pewno bardzo kontrowersyjna.

 

...

Zobacz również