Cała Europa zaniemówiła! Szokująca decyzja Trybunału Sprawiedliwości ws. Polski

Cała Europa zaniemówiła! Szokująca decyzja Trybunału Sprawiedliwości ws. Polski

Jest wyrok TSUE ws. Polski! Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w sprawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Miało to związek z podejrzeniem naruszenia praworządności w Polsce.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału w Luksemburgu: "Sąd państwa Unii Europejskiej, do którego zwrócono się o wykonanie europejskiego nakazu aresztowania, musi wstrzymać się od jego wykonania, jeśli uzna, że dana osoba mogłaby zostać narażona na ryzyko naruszenia prawa podstawowego do niezawisłego sądu ze względu na nieprawidłowości mogące mieć wpływ na niezawisłość władzy sądowniczej w wydającym nakaz państwie członkowskim".

Co to oznacza dla Polski?

Oznacza to, że w przypadku stwierdzenia przez sąd jakiegokolwiek państwa Unii Europejskiej zagrożenia prawa do niezawisłego sądu na terenie państwa członkowskiego, do którego miałaby zostać przeprowadzona ekstradycja, należy wstrzymać się z wykonaniem Europejskiego Nakazu Aresztowania. Wynika to z egzekwowania Karty Praw Podstawowych przysługujących każdemu obywatelowi Unii. Na jej podstawie obywatel polski zatrzymany w Irlandii 5 maja 2017 r. sprzeciwił się przekazaniu go polskim organom, podnosząc, że "w świetle niedawnych ustaw reformujących polskie sądownictwo, będzie w Polsce narażony na rzeczywiste ryzyko nierzetelnego procesu".

Wyrok Trybunały Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Efektem całej sprawy było postępowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ktory dzisiaj wydał wyrok w tej sprawie. Zdaniem irlandzkiej sędzi Aileen Donnel, która wnioskowała o zbadanie sprawy przez Trybunał: "Ostatnie zmiany w Polsce były tak szkodliwe dla praworządności, że sąd musi dojść do wniosku, iż naruszono wspólną wartość rządów prawa w Polsce. [...] Zarówno wspólne wartości praworządności, jak i demokracji w Polsce zostały przez te zmiany naruszone" Z całą pewnością decyzja TSUE nie wpłynie pozytywnie na relacje pomiędzy Polską a Unią, to co należy zauważyć to fakt, że Trybunał nie stwierdził jednoznacznie o stanie praworządności w Polsce. Dokonał jedynie wykładni przepisów Unijnych, które w tym przypadku znalazły zastosowanie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Głosowanie było NIELEGALNE! Oto jak PiS złamało prawo, mamy niezbite dowody
  2. Kaczyński: Prace nad nową Konstytucją w przyszłym roku
  3. Markle żyje w ciągłym strachu. Jedna decyzja może doprowadzić do skandalu obyczajowego
  4. Jak pies okazuje milosc?
Źródło: rp.pl  
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News