Policja przekazuje ostrzeżenie, uważajcie na swoje oszczędności! Oszuści szykują się na wyprzedaże, w podstępny sposób pustoszą konta bankowe.

Policja przekazuje ostrzeżenie, uważajcie na swoje oszczędności! Oszuści szykują się na wyprzedaże, w podstępny sposób pustoszą konta bankowe. Źródło: Pexels.com / Negative Space

Wyprzedaż to okres wzmożonej aktywności nie tylko klientów, ale również oszustów. Policja ostrzega przed kolejną metodą, dzięki której kradną środki z naszych kont bankowych. Nie dajcie się ponieść Black Friday i zachowajcie czujność.

Wyprzedaż to czas szczególnych ofert, ale i wielkich oszustw. Gdy dajemy się ponieść zakupowemu szaleństwu, niekiedy tracąc głowę, policja ostrzega - "Black Friday" i " Cyber Monday" to okres łapania okazji nie tylko przez klientów, ale również oszustów. Mogą oni ukraść nasze dane, a następnie nawet zaciągnąć na nas kredyt.

- Bądźmy strażnikami sami dla siebie - apeluje dr Maciej Krawiecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej.

Według niego na kradzież danych jesteśmy szczególnie narażeni w okresach przedświątecznych, ale także podczas dużych zmian prawnych, np. zmian prawa bankowego. To doskonałe okazje dla wszystkich złodziei, których sposoby na kradzieże są naprawdę nieprawdopodobne. 

- Banki informują o zmianach polityk prywatności, a nasza uwaga spada i klikamy w linki, nie sprawdzając, czy to jest rzeczywiście wiadomość od banku - tłumaczy.

Wyprzedaże to czas, kiedy oszuści tworzą strony internetowe umożliwiające realizowanie płatności

Po czym rozpoznać, że strona oferująca dokonanie płatności jest podejrzana? Przede wszystkim, jeśli wymaga podania PIN-u do karty.

- Żaden pośrednik sprzedaży nie prosi o numer PIN. Korzystajmy ze sprawdzonych pośredników - apeluje ekspert.

Doktor powołuje się na dane z 2015 roku, z których wynika, że tylko w pierwszym kwartale wartość wyłudzonych kredytów w naszym kraju wynosiła ponad 60 milionów złotych. Oszukanych zostało prawie 2 tysiące osób. Obecnie sytuacja wygląda jeszcze gorzej. 

WIĘCEJ TEKSTU POD GALERIĄ

Wzięcie "chwilówki" na kradzione dane to nietrudna rzecz.

- Wystarczy imię, nazwisko, pesel, czasami kopia dokumentu tożsamości, która nie jest weryfikowana. Dzisiaj w Polsce 8 na 100 wniosków kredytowych, to są wnioski złożone ze zjawiskiem kradzieży tożsamości - dodaje Krawecki.

Doktor przyznał, że sam również padł ofiarą kradzieży tożsamości. 

Dzisiaj grzeje: 1. Znany polski aktor ZABIŁ swoją matkę. Ta obrzydliwa zbrodnia do dziś mrozi krew w żyłach

2. IMGW pilnie alarmuje, już dzisiaj sytuacja będzie fatalna. 5 województw zagrożonych

Co zrobić, gdy padniemy ofiarą oszustwa? 

- Warto składać zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do prokuratury lub na policję. Jeśli okaże się, że ktoś będzie chciał wyegzekwować od nas dług, którego nie zaciągaliśmy, to takie zawiadomienie jest dla nas tarczą bezpieczeństwa - mówi ekspert.

Natomiast jeśli doszło do kradzieży danych, warto zwrócić się o pomoc do organizacji CERT Polska, złożyć skargę do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego, aby obecny dokument stracił ważność. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nagły koszmar uderzył w Jacka Rozenka. Niezwykle smutne doniesienia
  2. Wyjątkowo rzadki nowotwór nie daje wiele czasu na walkę o życie. Pierwsze objawy bardzo łatwo przeoczyć, zalicza się do nich ból głowy
  3. Kotlety mielone według sekretnego przepisu Magdy Gessler rozpływają się w ustach. Tego smaku nie da się zapomnieć, prawdziwe cudo
  4. Biedronka: nagranie nastoletnich złodziei podbija sieć
  5. Roztargnieni właściciele zapłacą nawet 5 tys. zł mandatu. Wystarczy wyjść z psem na spacer

Źródło: Polsat News

Następny artykuł