Szef PKW zaskoczył wszystkich. Polakom się to spodoba!

Szef PKW zaskoczył wszystkich. Polakom się to spodoba! Źródło: Fot. Wikimedia Commons

Wyniki wyborów w dużej mierze są oczywiście uzależnione od kampanii, którą przed elekcją prowadzą poszczególne komitety. Obowiązująca w Polsce cisza wyborcza wydaje się więc licznym obywatelom niepotrzebną iluzją, stanowiącą jedynie osobliwy relikt przeszłości. Co ciekawe, podobnego zdania jest także szef PKW, Wojciech Hermeliński.

Wyniki wyborów samorządowych 2018, których pierwsza tura odbędzie się w niedzielę 21 października, już dziś wywołują ogromne emocje. Chociaż powszechnie uważa się, że najbardziej burzliwa walka odbędzie się w dużych miastach, polskie partie wyborcze mocno przykładają się do wyścigu o zwycięstwo bez względu na wielkość okręgu oraz jego znaczenie dla władz centralnych. Rezultaty elekcji będą bowiem miały najpewniej spore przełożenie na przyszłoroczne wybory parlamentarne, a na pewno ustanowią stabilną diagnozę społecznego poparcia wobec konkretnych polityków.

Wyniki wyborów zależne od kampanii. Po co więc cisza wyborcza?

Coraz częściej publicznie krytykuje się więc ideę ciszy wyborczej, która w dobie internetu terroryzuje przestraszonych ewentualnymi grzywnami wyborców. Za niepotrzebną komplikację uważa ją także obecny szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński, który ujawnił otwarcie, że w memorandum po nadchodzących wyborach zwróci się do władz ustawodawczych o "rozważenie, czy nie trzeba od tej ciszy wyborczej odstąpić". - Nie widziałbym przeszkód dla likwidacji ciszy wyborczej przed głosowaniem. (...) To jest troszkę już iluzja pewna, że utrzymuje się ciszę wyborczą, kiedy można wszystko przeczytać w internecie - stwierdził stanowczo Hermeliński, zaznaczając jednocześnie, że przy ustalaniu ciszy nikt nie przewidywał, że sieć tak odmieni oblicze instytucji wyborów.

O ciszy wyborczej oczami prawdziwego eksperta

Szef PKW powiedział także, iż jego zdaniem zakaz agitowania powinien zostać zachowany jedynie w dniu wyborów. Ostateczną decyzję w tej kwestii pozostawił jednak ustawodawcy. To posłowie i senatorowie podejmą bowiem w tej kwestii ostateczną decyzję, którą zatwierdzi swym ewentualnym podpisem prezydent.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ - Większość osób by przyjęła rezygnację z ciszy wyborczej akceptująco - zapewnił Wojciech Hermeliński, z którym trudno jest się w tej kwestii nie zgodzić. Na portalach społecznościowych zobaczyć możemy bowiem wiele krytycznych komentarzy na temat idei zachowywania ciszy wyborczej. Jak twierdzą obywatele, nie ma ona już we współczesnym świecie dawnego sensu. Ich zdaniem, w dobie ekspresowego rozwoju mediów internetowych, nie powinno się korzystać z zaszłych rozwiązań, których pomysłodawca nie przewidział ogromnego upowszechnienia się sieci oraz tak łatwego dostępu do niej.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Kaczyński ma adoratorkę! Chce z nim zamieszkać, kocha jego kota
  2. Mops zapłodnił husky. Czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy
  3. Wróżka ujawniła przepowiednię ws. dziecka Kasi Tusk. Dziadek będzie w szoku
  4. Ile zarabia Małgorzata Socha? Zarobki ulubienicy Polaków mrożą krew w żyłach
  5. Nadchodzi prawdziwa rewolucja w emeryturach! Wielu się to nie spodoba
Następny artykuł