W niedzielę 21 października w całej Polsce odbędą się wybory samorządowe. Okazuje się jednak, że na wyniki wyborów będziemy musieli poczekać, nie poznamy ich z pewnością tego samego dnia. Powodem są liczne błędy, do jakich doszło podczas liczenia głosów w wyborach przed czterema laty.

Podczas zbliżających się wyborów samorządowych wybierzemy nowych prezydentów miast, burmistrzów, wójtów oraz radnych miast, powiatów i sejmików wojewódzkich. Lokale wyborcze będą otwarte 21 października w godzinach 7-21.

Wybory samorządowe 2018 – kiedy poznamy wyniki głosowania?

Oficjalne wyniki głosowania ogłosi Państwowa Komisja Wyborcza. Okazuje się jednak, że na wyniki będzie trzeba poczekać nawet kilka dni. Najprawdopodobniej poznamy je we wtorek wieczorem lub środę.

– Liczyliśmy pierwotnie, przed styczniowymi zmianami Kodeksu wyborczego, że być może uda się nam już w poniedziałek po południu, wieczorem podać wyniki. To raczej można wykluczyć. Wtorek, środa… Nie chce mówić, że czwartek, bo to może za daleko bym poszedł, ale uprzedzamy, że to jednak trochę potrwa. Im będzie szybciej, tym większa niespodzianka – powiedział Wojciech Hermeliński, który był „Gościem Wiadomości”

Wyniki wyborów 2018 – poczekamy dłużej

Ostatnie wybory samorządowe, które odbyły się w 2014 roku, wzbudziły wiele kontrowersji. Zawiódł system informatyczny zliczający głosy wyborców, w wyniku czego na wyniki wyborów Polacy musieli czekać dłużej niż pierwotnie zapowiadano. Dodatkowo w niektórych komisjach pojawiły się wybrakowane karty do głosowania. Trzeba też dodać, że 22 listopada 2014 roku PKW podała błędne wyniki głosowania podczas konferencji prasowej. Poprawki do protokołów wyborów były jeszcze wprowadzane w styczniu 2015 roku.

W poprzednich wyborach okręgowe komisje wyborcze przeprowadzały wybory, ale także liczyły głosy. W tym roku okręgowe komisje zostały podzielone na dwa zespoły – jeden zajmie się przeprowadzaniem wyborów, a drugi liczeniem głosów. Oznacza to więcej biurokracji, co dodatkowo wydłuży czas oczekiwania na wyniki.

Wybory samorządowe 2018 – jak głosować?

W wyborach samorządowych będzie można oddać od 3 do 4 głosów. Wybieramy: Wójta/ Burmistrza/Prezydenta, Radę miasta, Radę powiatu (tę kartę dostanie nie każdy wyborca) oraz Sejmik Wojewódzki.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Bawią do łez! Najgorsze polskie plakaty wyborcze wszech czasów

Aby prawidłowo oddać głos, należy postawić znak „X” w obrębie kratki przy nazwisku kandydata. Ważne, aby przecięcie dwóch linii tworzących znak „X” znajdowało się w obrębie kratki. Pozostała część może poza nią wychodzić. Od momentu zmian w Kodeksie, na ważność głosu nie wpływają dopisane nazwiska. Na karcie mogą znajdować się również inne dopiski i znaczki.

Wybory samorządowe 2018 – jak oddać głos poza miejscem swojego zamieszkania?

Podczas wyborów samorządowych nie ma możliwości oddania głosu poza miejscem swojego zamieszkania. Jeśli chcemy zagłosować, musimy udać się do lokalu wyborczego, w którym będziemy umieszczeni w rejestrze wyborców.

Kliknij po więcej, na pewno cię zaciekawi

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ręce opadają! Kosmiczna kompromitacja TVP, gdzie oni żyją?
  2. Polka skradła serce księcia Karola. Wysłał jej fortunę
  3. Dowbor wreszcie przerywa milczenie. Fani są przerażeni
  4. Banery wyborcze kluczem do szczęścia bezpańskich psów? Mogą uratować im życie
  5. Jaka fryzura na wesele do okrągłej twarzy? Proste tricki

Pogięło ich! Polscy duchowni osiągnęli szczyt szaleństwa