Wyniki ekspertyzy IPN niszczą międzynarodową reputację Wałęsy. Światowe media bez hamulców

Wyniki ekspertyzy IPN niszczą międzynarodową reputację Wałęsy. Światowe media bez hamulców Źródło:

Do tej pory w światowych mediach Lech Wałęsa był postrzegany jako symbol walki z komunizmem. Wyniki przeprowadzonej przez IPN ekspertyzy zmieniają jednak postrzeganie Wałęsy na całym świecie. Media nie mają litości. 

Dziś rano biegli IPN ogłosili, że pismo TW Bolka jest pismem Lecha Wałęsy. Był prezydent nadal uważa, że jest to kłamstwo.

 – Prowadząc długotrwałe badania zebrali materiały na podstawie, których okazało się, że od 29 grudnia 1970 r. do 19 czerwca 1976 r. późniejszy przywódca Solidarności Lech Wałęsa był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa zarejestrowanym pod kryptonimem Bolek – podał Jarosław Szarek, prezes IPN.

To zmieniło wszystko w światowym postrzeganiu Wałęsy. Media nie zostawiły na byłym prezydencie suchej nitki.

Mirror (Wielka Brytania): - Wałęsa bohater polskiej niepodległości był agentem komunistycznej tajnej policji. Wałęsa, który był laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, w 1983 r. zdobył sławę dzięki jego roli w upadku komunizmu.

Daily Mail (Wielka Brytania): - Polski bohater Solidarności był tajnym agentem Rosji, wynika z analizy IPN, która badała odręczne dokumenty podpisywane przez agenta o pseudonimie “Bolek”. Prezes IPN powiedział, że dokumenty obejmują lata 1970-1976, a według opinii uczestniczącego w ich badaniu są one autentyczne.

The Washington Post (USA):  - Wałęsa pomagał tajnej policji. Analiza pisma ręcznego potwierdza, że Lech Wałęsa współpracował z komunistyczną tajną policją i pobierał od nich pieniądze pomiędzy 1970 a 1976 rokiem”

Euronews.com:- Lech Wałęsa był płatnym komunistycznym agentem. Nowo odkryte dokumenty pokazują, że Lech Wałęsa - były prezydent i bohater Solidarności, był wcześniej płatnym informatorem sowieckich służb bezpieczeństwa.

Rzhlas.cz (Czechy):- Były prezydent Polski i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Lech Wałęsa świadomie współpracował z komunistyczną tajną policją. We wtorek, potwierdził to Instytutu Pamięci Narodowej. Ale Wałęsa zaprzecza.

Ostatnia taka fala krytyki w zagranicznych mediach zalała Wałęsę po jego wypowiedziach na temat homoseksualistów.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News