Wymiana oleju w samochodzie. Lepiej udać się do mechanika, czy zrobić to w domu?

Wymiana oleju w samochodzie. Lepiej udać się do mechanika, czy zrobić to w domu?

Wymiana oleju - cena jest zależna od rodzaju skrzyni biegów, pojemności silnika, rodzaju oleju, ale największe wahania dotyczą kosztów robocizny. Możemy zaoszczędzić na tej prostej czynności i pokusić się o samodzielną wymianę oleju. W wielu warsztatach usługa ta nie kosztuje dużo, a w związku z tym mamy okazję zaoszczędzić trochę czasu.

Wymiana oleju - cena

Wymiana oleju - cena jest zależna od wielu czynników. To konieczność, dzięki której możemy zapewnić silnikowi naszego samochodu dłuższe życie. Dobre smarowanie silnika chroni go przed poważnymi awariami oraz zapewnia bezpieczeństwo w podróży.

Nie ma konkretnych wytycznych mówiących, kiedy dokładnie powinniśmy wymieniać olej. Niektórzy producenci zapewniają, że dobry olej wystarcza nawet do 50 tys. kilometrów. Nie należy im jednak przesadnie ufać. Lepiej wymieniać go częściej raz na 15-20 tys. przejechanych kilometrów. Jeżeli jednak jeździmy po bardziej wymagających trasach i nasz silnik jest mocno eksploatowany, kierowca korzysta z maksymalnych osiągów silnika, jeździ tylko na krótkich dystansach, po zapylonej drodze itp., wtedy należy wymieniać olej raz na rok lub co 10 tys. kilometrów.

Na pewno poziom oleju należy regularnie kontrolować bagnetem znajdującym się pod maską, przy silniku. Należy to robić, gdy samochód stoi na równym terenie, przy wyłączonym silniku, i odczekaniu kilku minut, aby ostygł. Przy okazji pomiaru należy zwrócić także uwagę na kolor oleju. Jednak nie możemy traktować tego jako wyznacznik, ponieważ to, że olej jest wciąż klarowny, nie znaczy, że ma odpowiednie właściwości ochronne.

W silnikach benzynowych olej praktycznie od wymiany pozostaje jasny, w dieselu zaś ciemnieje bardzo szybko po wymianie. Sam olej nie jest drogi, choć jego cena różni się w zależności od jego rodzaju. Najbardziej na koszt tej usługi u mechanika wpływa jego robocizna, jeden specjalista wyceni swoją pracę na 30, a inny nawet na 100 zł.

Ile kosztuje wymiana oleju i filtrów?

Usługę wymiany oleju można przeprowadzić już za ok. 100 zł. Istotna dla oszacowania kosztu wymiany jest pojemność silnika. Bańkę oleju w rozmiarze 4-5 litrów (tyle wystarczy do większości silników) kupimy za ok. 100-200 zł. Czasem taniej wyjdzie, jeśli sami przywieziemy do warsztatu olej zakupiony przez nas, jednak nie zawsze tak jest. W warsztacie mechanik może nalać do silnika oleju z beczki. To produkt tej samej jakości, a będzie tańszy niż kupiony w małej bańce. 

Najdroższe są serwisy dilerskie. W autoryzowanym serwisie dilerskim za usługę zapłacimy 2-3 razy więcej niż w serwisie niezależnym. Warto jednak pamiętać, że wymiana oleju poza serwisem dilerskim nie powoduje utraty gwarancji. Rozrzut cenowy jest więc ogromny, w zależności od modelu naszego samochodu za usługę możemy zapłacić od ok. 150 do nawet 500 zł. W salonach dilerskich cena będzie co najmniej dwukrotnie wyższa.

Przy okazji wymiany oleju ważna jest też zmiana filtrów, które z reguły nie kosztują wiele, to wydatek rzędu 20-40 zł, ale są też rzadko spotykane modele, które mogą kosztować nawet 150 zł. 

Ile kosztuje wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów?

Mimo że producenci samochodów nie zalecają wymiany oleju w skrzyniach biegów, to producenci samych skrzyń uważają to za konieczność przy założeniu, że ma ona zachować żywotność na 150-200 tys. kilometrów.

Proces zużywania się oleju przekładniowego postępuje znacznie szybciej w skrzyniach AT. Dlatego wymiana oleju w skrzyni automatycznej traktować należy jako środek eksploatacyjny, podobnie jak olej w silniku. Pierwszej wymiany płynu powinno się dokonać po 60-120 tys. km, kolejne co 40-100 tys. km. Koszt takiej usługi może wynieść nawet 1,5 tysiąca złotych.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Diagnosta samochodowy - zarobki. Ile zarabia specjalista?
  2. Ile zarabia lakiernik proszkowy? Ile samochodowy?
  3. Jak umyć samochód na wiosnę? Większość źle to robi
  4. Mycie samochodu na posesji - co mówi ustawa?
  5. Jazda bez dowodu rejestracyjnego - co za to grozi?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News