Wyjechał do Syrii, by walczyć dla ISIS. Szwecja jeszcze przez ponad rok płaciła mu zasiłek

Wyjechał do Syrii, by walczyć dla ISIS. Szwecja jeszcze przez ponad rok płaciła mu zasiłek Źródło: źródło: frontpagemag.com, wordpress.com

Abdul Samad Al Swedi, takie imię przybrał Szwed Michael Skramo, który w 2014 roku wyjechał do Syrii, by wspierać w walkach Państwo Islamskie. Mimo tego, jeszcze przez kilkanaście miesięcy szwedzki urząd wypłacający zasiłki przesyłał pieniądze na konto ekstremisty.

Skramo wyjechał ze Szwecji w sierpniu 2014 roku. Mężczyzna w podróż do Syrii zabrał ze sobą czwórkę dzieci i żonę. Na Bliskim Wschodzie natychmiast dołączył do Państwa Islamskiego, przyjął imię Abdul Samad Al Swedi i stał się jednym z najbardziej znanych bojowników o europejskim rodowodzie.

Szwed występował w propagandowych filmach ISIS, a także zamieszczał wiele swoich zdjęć w internecie, na których trzyma karabinek AK na tle flagi ISIS. Pomimo tego, Försäkringskassan, urząd Szwecji, który zajmuje się wypłatami zasiłków, jeszcze przez ponad rok łożył na dzieci Skramo 600 dolarów miesięcznie.

Zdaniem Magnusa Ranstorpa, naukowca z Uniwersytetu Sztokholmskiego, który jest badaczem terroryzmu, jest to dowód na słabość systemu kontroli, szwedzkiego urzędu.

 - To pokazuje jak słaby jest system kontroli wypłaty świadczeń socjalnych - mówi Ranstrop.

Ranstrop podkreślił, że Skramo nie był tylko szeregowym dżihadystą, a często podawano go za przykład dla europejskich mężczyzn. Choć nietrudno było dostrzec Al Sawdiego w materiałach, jakie ISIS publikowało w internecie, pracownicy Försäkringskassan nie sprawdzili nawet czy ten wciąż otrzymuje zasiłek.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

źródło: rp.pl pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News