Były minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz, odtrąbił sukces. Jak poinformował na Twitterze, w Szczecinie urodziło się właśnie wyjątkowe dziecko. Pogratulował rodzicom i zapowiedział, że to ostatni taki poród, ale tylko na razie.

Mowa o małym Mikołaju, który urodził się w środę. Arłukowicz podał, że to ostatnie dziecko z rządowego programu in vitro, które urodziło się w Szczecinie. Dlatego też Mikołaj jest wyjątkowym niemowlakiem. Niestety, jego rodzice nie chcieli wypowiadać się w sprawie porodu dla mediów – obawiają się stygmatyzacji.

W sumie w Polsce urodziło się około 6000 dzieci dzięki programowi in vitro. Program, który działał w latach 2013-2016, miał być odpowiedzią na problem niepłodności wśród Polaków. Pod koniec kadencji, rząd PO wydłużył go do 2019 roku. Kiedy jednak ministrem zdrowia został Konstanty Radziwiłł, jedną z jego pierwszych decyzji była likwidacja programu.

– Jedną z pierwszych decyzji, jaką podjął minister zdrowia Konstanty Radziwiłł była likwidacja dofinansowania rządowego programu in vitro. Program funkcjonował trzy lata, a dzięki niemu urodziło się ok. 6000 zdrowych, szczęśliwych dzieci – mówi Arłukowicz.

Co oferuje PiS w zamian za program in vitro? Narodowy Program Prokreacyjny, którego podstawą jest promowanie zdrowego trybu życia i zachęcanie do badania się. Były szef resortu zdrowia jest oburzony, że jedną decyzją zniszczono to, nad czym tak długo pracował. Już zapowiedział jednak, że jeśli PO wróci do rządu, jedną z pierwszych decyzji będzie przywrócenie programu in vitro.

źródło: twitter.com/arlukowicz

ZOBACZ TAKŻE:

https://www.youtube.com/watch?v=1CuF_GBTFOQ

...

Zobacz również