W Polsce większość osób żyje wyborami prezydenckimi, lecz w Częstochowie zawrzało zupełnie z innego powodu. Władze miasta zamierzają na rok przenieść I LO im. J. Słowackiego z centrum miasta na obrzeża, co według uczniów i nauczycieli oznacza powolną śmierć 108-letniej placówki.

Według straży pożarnej szkoła nie spełnia większości wymogów pożarniczych i na jakiś czas musisz zmienić swoją lokalizację. Proponowana jest ulica Legionów, która znajduje się daleko od centrum miasta, co może znacząco utrudnić dojazd do szkoły. Nauczyciele nie ukrywają obawy, iż zamieszanie wokół liceum może negatywnie wpłynąć na nabór do szkół średnich, który właśnie trwa.

Jeżeli ktoś twierdził, że nasza młodzież prezentuje niski poziom świadomości obywatelskiej to obecnie nie można jej nic takiego zarzucić (a przynajmniej młodzieży ze „słowackiej” społeczności). Uczniowie szybko wzięli sprawę w swoje ręce i z miejsca zaczęli walkę o uratowanie swojej ukochanej szkoły. Na facebook’u powstała strona „Razem dla Słowaka” (https://www.facebook.com/razemdlaslowaka), gdzie można na bieżąco zaznajamiać się z nowościami dotyczącymi obecnej sytuacji.

Młodzież z częstochowskiego liceum tłumnie stawiła się na sesji Rady Miasta, gdzie odśpiewała hymn szkoły, przedstawiła swoje stanowisko oraz apelowała o nieprzenoszenie placówki. We wtorek odbędzie się duża manifestacja, gdzie „Słowaków” ma poprzeć społeczność innych szkół. Tak się rodzi międzyludzka solidarność. Uczniowie wystosowali również list do prezydenta K. Matyjaszczyka, który zapewnia, że najważniejsze jest bezpieczeństwo i podkreśla, że nikt nie chce likwidacji I LO.

Sprawa ta zbiegła się z wyborami na dyrektora szkoły. Obecna dyrektorka liceum odpadła z konkursu, ponieważ miała nie spełnić warunków formalnych. Podnoszą się głosy, że jest to kara za negatywne stanowisko wobec niekorzystnej decyzji władz miasta. Niektórzy w swych domysłach idą jeszcze dalej i otwarcie mówią, że atrakcyjna lokalizacja budynku szkoły miała przyciągnąć już potencjalnego kupca. Co więcej – ma mieć on związki z obecnym układem rządzącym w Częstochowie.

Władze miasta powołały rzeczoznawców w celu sprawdzenia nieprawidłowości oraz ewentualnego rozwiązania ich. Jednak własnych ekspertów powołała także sama szkoła.

Jako absolwent I LO w Częstochowie rozumiem, że bezpieczeństwo uczniów i pracowników liceum jest bardzo ważne, lecz jeżeli można przeprowadzić konieczny remont i dostosować budynek do najnowszych wymagań bez przenoszenia placówki to niech tak się stanie.

Słowacki walczy!

...

Zobacz również