26 miliardów złotych – tyle polskie ministerstwo obrony narodowej zamierza wydać na przestarzały i wycofywany w innych krajach system antyrakietowy Patriot. Z przecieków medialnych wynika, że przetarg jest tak ustawiany by wygrali go właśnie Amerykanie, którzy chcą pozbyć się „wojskowego złomu”.

W zeszłym tygodniu wiceminister obrony narodowej poinformował, że na początku przyszłego miesiąca zostanie przedstawiony Amerykanom ostateczny „projekt oraz wymagania” i przetarg na system antyrakietowy dla polskiego wojska zostanie zakończony. Wcześniej bardzo szybko z przetargu zostało wyeliminowanych kilkanaście firm oferujących nowocześniejsze systemy, w tym Polski Holding Obronny.

Jak podkreślają wojskowi eksperci system oferowany przez Amerykanów jest przestarzały, liczy sobie blisko 50 lat i kraje takie jak USA, Turcja, Niemcy czy Izrael powoli wycofują go z użytku. Z kolei jak dowodzą dziennikarze śledczy polskich mediów przetarg na system antyrakietowy dla polskiego wojska jest jedną wielką ustawką pod amerykańską ofertę. Największe wątpliwości budzi rzekomy brak porównania ofert, co – według cytowanych ekspertów – definitywnie wykluczyłyby z przetargu amerykańskie patrioty. Kolejne wątpliwości budzi fakt, że system Patriot w niemal żadnym aspekcie nie spełnia polskich potrzeb w kontekście ochrony antyrakietowej. Kolejny poważny minus amerykańskiej oferty to to, że system Patriot nie będzie już nigdy modernizowany co drastycznie obniża jego wartość użytkową w nawet najbliższej przyszłości – stąd też decyzja innych krajów o wycofywaniu go z użytku.

Spore kontrowersje – jak w przypadku niedawnego przetargu na śmigłowce dla polskiego wojska – budzi także fakt szybkiego wyeliminowania z przetargu polskiej oferty, którą złożył Polski Holding Obronny.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh, źródło: wprost

...

Zobacz również