Do sieci trafiły papiery Jarosława Kaczyńskiego, w których kategorycznie odmawia podpisania przedłożonego mu oświadczenia „ze względów moralnych„. Lojalka pochodzi z 17 grudnia 1981 roku. 

– Odmawiam podpisania przedłożonego mi oświadczenia ze względów na jego szkodliwy ze względów moralnych charakter.Jednocześnie stwierdzam że nie istnieją podstawy prawne zobowiązujące obywateli PRL do składania tego rodzaju deklaracji – napisał Kaczyński.

Okazuje się, że lider PiS był na celowniku bezpieki, co wiadomo od 2006 roku, gdy ujawnił liczącą 200 stron teczkę. Funkcjonariusze SB przyznawali, że Kaczyński odmówił złożenia podpisu. W zapisach SB Kaczyński jawił się jako osoba współpracująca z KOR.

 – Sprawiał wrażenie osoby mocno niepewnej o swój los. Jego wygląd jest niedbały. Twierdził, że nie interesują go sprawy materialne, kobiety, np. nie zależy mu w przyszłości na posiadaniu rodziny. Ma flegmatyczne usposobienie, wygląd książkowego mola. Pozuje na myśliciela Solidarności. Mimo pewnej demonstracyjnej rezygnacji z życia, kariery, stwierdzam, że jest osobą raczej ambitną – pisał kapitan SB.

– Kategorycznie odmówił podpisania deklaracji lojalności, uważając, że jest ona bezprawna. Dodał przy tym, że nie zgodzi się też na żadną współpracę i raczej wybrałby samobójstwo jako alternatywę – czytamy w notatce.

Teczka różniła się od innych. Domniemywa się, że może nie zawierać wszystkich dokumentów, a była jedynie luźnym zbiorem.

kaczyński oświadzcenie

Zobacz również