Okazuje się, że nie tylko w Polsce, ale na całym świecie wiedza o katastrofie smoleńskiej ma być odpowiednia. Takie można odnieść wrażenie czytając notę przesłaną do placówek dyplomatycznych z MSZ. Tajna instrukcja ws. Smoleńska wyciekła do mediów.

Do polskich placówek dyplomatycznych Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozesłało noty dyplomatyczne z informacją o upamiętnieniu 8 rocznicy katastrofy smoleńskiej. Wynika z niej, że do 20 lutego polscy dyplomaci mają czas na przedstawienie swoich planów na rocznicę.

ZOBACZ TAKŻE: To nie żart. W TVP połączyli akcję sadzenia drzew z katastrofą smoleńską

Tajna instrukcja ws. Smoleńska wyciekła. Będzie afera?

Prócz własnych planów placówki dyplomatyczne mają również sugestie pochodzącą z samego MSZ. Resort przedstawił ambasadom swoją propozycję na wydarzenia związane z obchodami rocznicowymi.

– Ze strony Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej sugerujemy wykorzystanie powstałych na kanwie wydarzeń wokół katastrofy filmów: dokumentalnego „W imię honoru” Anity Gargas (DDPK podpisało licencję na 10 pokazów niekomercyjnych zgodnie ze zgłoszeniami otrzymanymi z placówek) oraz fabularnego „Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauzego – podano w komunikacie cytowanym przez „Rzeczpospolitą”.

Oznacza to, że należy się spodziewać pokazów filmowych w ambasadach i innych placówkach dyplomatycznych RP na świecie. Prócz tego dyplomaci będą organizowali także własne wydarzenia dotyczące katastrofy, upamiętnienia jej ofiar i obchodów 8. rocznicy dramatu.

ZOBACZ TAKŻE: Katastrofa smoleńska. RMF w posiadaniu nowych stenogramów rozmów z kokpitu

Można spodziewać się, że część placówek odmówi, zaś w niektórych miejscach na świecie działania dyplomatów mogą zostać odebrane jako prowokacja. Nie wiadomo, czy plany na obchody rocznicy mają na przykład przedstawicielstwa w Federacji Rosyjskiej.

A pieniądze?

Oczywiście ponadto obowiązkiem polskich przedstawicielstw w innych krajach ma być także „zapewnienie odpowiedniej oprawy” całej rocznicy. Naturalne wydaje się także dla MSZ zamówienie mszy świętych w intencji ofiar. Powinny w nich wziąć udział przedstawiciele lokalnych władz i środowisk polonijnych.

Jak wyjaśnia MSZ, na te wydarzenia nie przeznaczono dodatkowego budżetu. Zdaniem resortu dyplomacji działania będą „bezkosztowe lub pokrywane z bieżących budżetów placówek”.

Wszystko ma się odbywać w ramach finansów posiadanych przez placówki. Nic nie wiadomo jednak, aby na bieżące budżety ambasad były w tym roku przeznaczane szczególnie wysokie kwoty. Prawdopodobnie zatem wydarzenia rocznicowe będą równocześnie oznaczać przeniesienie części budżetów z innych płaszczyzn.

ZOBACZ TAKŻE: Kaczyński się poddaje?! Przełomowa wypowiedź ws. Smoleńska

Czy popierasz politykę zagraniczną PiS?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Po czym poznać, że dostaniesz ZAWAŁU? Oto 7 symptomów!


Auto Kamila Stocha? Szczęka opada! Czym jeżdżą polskie gwiazdy sportów zimowych [ZDJĘCIA]