Wyciekł zapis rozmowy podczas szczytu G8 w Heiligendamm w 2007 roku. Władimir Putin skompromitował wtedy Nicolasa Sarkozy’ego poniżając go ostrymi słowami. Prezydent Francji miał być dodatkowo pijany.

Nicolas Sarkozy był wtedy świeżo upieczonym prezydentem Francji i chciał pokazać się jako twardy gracz. Zaczął ostro krytykować politykę Rosji oraz jej przywódcy. Przypominał zabitych w Czeczenii i morderstwo Anny Politkowskiej. Szybko jednak zrozumiał, że był to błąd, a doświadczony Putin sprowadził go na ziemię i poniżył.

Zapis rozmowy został opublikowany przez renomowanego dziennikarza Nicolasa Henina. Oto najciekawsze fragmenty;

(zapadła cisza)

Putin kpiącym tonem: Skończyłeś?

Sarkozy niepewnym głosem: No… tak 

Putin: To teraz ci coś wyjaśnię. Twój kraj jest malutki, mój gigantyczny. Więc teraz możliwe są dwie rzeczy: jeśli będziesz dalej tak mówił to cię zmiażdżę. Ale możesz przestać i wtedy zobaczysz. Właśnie zostałeś wybrany prezydentem Francji. Ale ja mogę cię uczynić królem Europy.”

Komentatorzy już wcześniej podkreślali, że na feralnej konferencji Sarkozy zachowywał się dziwnie i był wyraźnie zmieszany. Prasa spekulowała nawet, że był pijany. Co ciekawe, Sarkozy faktycznie przeszedł później ewolucję od wielkiego krytyka Rosji i Putina, do osoby, która stała się stronnikiem Kremla.

...

Zobacz również

Zobacz również