Strefa Schengen powstała w 1985 roku, by ułatwić wolny przepływ ludzi w obrębie państw członkowskich Układu. Od dłuższego czasu Strefa przechodzi głęboki kryzys spowodowany brakiem koordynacji działań, zabezpieczających jej granice zewnętrzne. Dokument, który niedawno wyciekł, jest tego najlepszym dowodem.

Dziennikarze brytyjskiego „The Times” dotarli do poufnego dokumentu, który wywołał ogromne kontrowersje w Europie. Kilka państw, w tym Niemcy i Francja, postulują możliwość przywrócenia pełnej kontroli granicznej na okres do czterech lat, ale jedynie pod warunkiem „wystąpienia wyjątkowych okoliczności”. Jak na razie jest to możliwe na okres do półtora roku.

Berlin i Paryż, do którego dołączają Kopenhaga, Wiedeń, a także Oslo, zaznaczyły, że nowe przepisy są niezbędne w obliczu wzrastającego napływy nielegalnych imigrantów. Według dziennikarzy z Wysp propozycje przedstawiono na czwartkowym spotkaniu szefów MSZ państw, które wyszły z inicjatywą. Zaznaczono przy tym, że regulacje nie powstały w wyniku rosnącego zagrożenia terrorystycznego.

Sprawa pokazuje, jak napięta jest sytuacja wewnątrz Strefy. Zdaniem wielu jest także dowodem na upadek całej idei, w obliczu nieradzenia sobie Europy z ochroną swoich granic. Komentatorzy sugerują także, że może to oznaczać początek końca Układu z Schengen.

screenshot Twitter/Bruno Waterfield‏
screenshot Twitter/Bruno Waterfield‏
screenshot Twitter/Bruno Waterfield‏

źródło: niezalezna.pl

Zamach podczas obchodów święta niepodległości

Zobacz również