Wyciekły numery PESEL i numery dowodów. Lepiej sprawdzić, czy jest się w zagrożonej grupie

Wyciekły numery PESEL i numery dowodów. Lepiej sprawdzić, czy jest się w zagrożonej grupie Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wyciek danych zainteresował internautów - ogromna afera w sieci. Warto sprawdzić, czy nasze wrażliwe dane były do wglądu innych osób. Jest już odpowiedź firmy, natychmiastowa reakcja zapobiegła kolejnym nieprzyjemnościom. Jakie dane dokładnie wyciekły?

Duży wyciek danych zaniepokoił klientów jednej ze znanych firm. Co ciekawe, lukę odkryto przez przypadek, odpowiednie instytucje zostały już powiadomione.

Klienci mieli dostęp do wrażliwych danych innych osób korzystających z usług

Wyciek, którym zaniepokojeni są dziś internauci, dotyczy jednej z większych firm zajmujących się wypożyczaniem samochodów - chodzi o 99rent.pl. Jak się okazuje, klienci korporacji nieświadomie otrzymali dostęp do danych innych użytkowników. Mieli wgląd w tak wrażliwe dane osobowe jak numery PESEL, adresy zamieszania i numery dowodów osobistych.

Nieprawidłowość odkryto przypadkiem - jeden z klientów był zainteresowany wypożyczeniem auta, dlatego wpisał w wyszukiwarkę kod. Jego oczom ukazała się lista, która była historią wypożyczeń danego pojazdu. Można było przeczytać, kto w ostatnim czasie jeździł samochodem, a przy każdym nazwisku widniały dane wprost z dowodu osobistego. Do danych można było też dotrzeć za pomocą wpisywania numerów identyfikatorów wypożyczenia, które wpisywano w adres strony. Jak zaznacza serwis Niebezpiecznik, wszystkie dane były widoczne jedynie dla osób zalogowanych i klientów 99rent.pl.

Jak na wyciek danych zareagowała firma?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Informujemy, iż jesteśmy świadomi opublikowania przez jeden z portali internetowych, informacji dotyczących potencjalnego incydentu związanego z przetwarzaniem danych osobowych Klientów indywidualnych. Obecnie trwają analizy mające na celu ustalenie danych osób, zarejestrowanych w naszym serwisie www, których sprawa dotyczy. Potencjalny incydent dotyczyć może jedynie ograniczonej grupy Klientów, a więc części aktywnych Klientów indywidualnych zarejestrowanych w systemie rezerwacyjnym dostępnym przez stronę www. Jednocześnie informujemy, iż opisana przez portal internetowy możliwość dostępu została zablokowana niezwłocznie po uzyskaniu informacji o jej zaistnieniu. Zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami, bez zbędnej zwłoki, poinformowaliśmy o sprawie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych przesyłając odpowiednie zgłoszenie. Sprawę traktujemy z należytą powagą i niezwłocznie po zakończeniu przedmiotowych analiz poinformujemy w odrębnej korespondencji osoby, których sprawa dotyczy, przesyłając stosowne informacje – zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - brzmi informacja wysyłana do klientów wypożyczalni samochodów 99rent.pl.

Dzisiaj grzeje: 1. Przykre doniesienia o Franciszku Pieczce. Trudno powstrzymać żal, przygnębiające słowa aktora

2. Lekarze ostrzegają, że druga fala już uderzyła. Niepokojące doniesienia zza granicy

3. Dramatyczne wydarzenia w TVP na żywo. Są ranni, podczas transmisji doszło do tragedii

Klienci wypożyczalni nie mają już dostępu do danych innych użytkowników. Wszyscy czekają, aż problem zostanie całkowicie rozwiązany i korzystanie z dalszych usług firmy będzie absolutnie bezpieczne.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Co się stało? Wojciech Cejrowski błaga o modlitwę. ”Bardzo proszę wprost w mojej intencji”
  2. Ministerstwo ogłosiło zmiany w trybie pilnym. Wprowadzony zostanie nowy obowiązek dla wszystkich Polaków, bez wyjątku
  3. Już w poniedziałek zostanie podjęta decyzja. Niepokojące doniesienia dla wszystkich mających w planach podróże
  4. Przygnębiające odkrycie TVN. Uwielbiana gwiazda żyje w tragicznych warunkach z 70 psami, szczury chodzą wszędzie
  5. "Kuchenne rewolucje" i restauracje, które pozwały Magdę Gessler. O co poszło i jak się skończyło?

Źródło: Dobre programy

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News