Andrzej Duda podpisał kontrowersyjną ustawę, która zmieni sytuację o 180 stopni. Będziemy musieli zapłacić albo zrezygnować z podstawowego produktu.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowym, która ma nas zmusić do zmiany złych nawyków. Na pewno jest to kontrowersyjne rozwiązanie, ponieważ Polacy są przyzwyczajeni do toreb foliowych.

Nowela wejdzie w życie od 1 stycznia 2018 roku. Jej głównym celem jest ograniczenie tzw. jednorazówek, z których masowo korzystają Polacy. Nic dziwnego – są poręczne i praktyczne, ale bardzo szkodzą środowisku.

Klienci sklepów dostaną wybór: zabierać ze sobą torby wielorazowego użytku albo wydać na foliówkę od 20 gr do 1 zł.

Coś nam jednak zostawią

Na szczęście wciąż tzw. zrywki będą darmowe. Jest tylko jeden warunek – muszą być używane wyłącznie do pakowania produktów luzem, takich jak owoce czy pieczywo albo do celów higienicznych przy sprzedaży mięsa, ryb czy serów.

Jesteśmy w czołówce

Wprowadzone kilka lat temu restrykcje nie poskutkowały tak, jak rząd planował. Przed nimi rocznie statystyczny Polak kupował ok. 470 torebek, a po nich 300 sztuk. Polska przoduje w sprzedaży foliówek w Europie. Przeciętny Niemiec kupuje ich 70, a Fin czy Duńczyk tylko 4.

Źródło: wiadomości.wp.pl

...

Zobacz również