Wybory w Szwecji: najlepszy wynik w historii antyimigranckiej prawicy
Mikołaj Pilecki - 9 Września 2018

Wybory w Szwecji: najlepszy wynik w historii antyimigranckiej prawicy

Wybory w Szwecji, zadecydują dziś o tym, kto będzie sprawował władzę w kraju przez następne cztery lata. Według sondaży prezentowanych przez miejscowe telewizje, najlepszy wynik w historii zdobyła partia antyimigrancka. Jest to niewątpliwy szok dla opinii publicznej po drugiej stronie Morza Bałtyckiego.

Wybory w Szwecji są zwykle wydarzeniem formalnym. Od dekad rządzi koalicja partii lewicowych, czasem zastępowana przez koalicję centro-prawicową, a miejscowy system i wyborcy charakteryzują się niespotykaną stabilnością i stałością w poglądach. Dzisiaj obywatele kraju wybierają przedstawicieli na następną kadencję Riksdagu. Sondaże sprzed kilkunastu minut podają, że tegoroczny wynik będzie zaskakujący.

Wybory w Szwecji: antyimigrancka partia z najlepszym wynikiem w historii

Według wstępnych wyników obie tzw. tradycyjne ugrupowania parlamentarne, czyli sojusz partii lewicowych i sojusz partii centroprawicowych może mieć ogromny problem ze znalezieniem koalicjanta. Oba obozy są zbyt małe, żeby samodzielnie stworzyć rząd, a tymczasem na głównego kandydata do koalicji wyrastają Szwedzcy Demokraci, z którymi koalicji zawiązać nie chciałby nikt. Partia opowiadająca się za wstrzymaniem migracji i nagłaśniająca dotychczasowe tematy tabu jak przestępczość i problemy związane z osiedlaniem się przybyszów z Bliskiego Wschodu i Afryki oraz rosnące w siłę brutalne gangi zdobyła najlepszy wynik w swojej historii. 19,2 proc. w porównaniu do 12,9 proc. jest oszałamiającą różnicą. Wiele wskazuje na to, że polityczny krajobraz Szwecji powoli ulega zmianie i to w stronę, której mało kto się spodziewał. Jak podają media wynik SD jest i tak mniejszy od oczekiwanego przez polityków partii, ale nie zmienia to faktu, że niemal 20 proc. poparcia w kilkumilionowym kraju stanowi poważne zaplecze społeczne.

Sprzeczne wyniki wyborów

Dwie główne zajmujące się prowadzeniem badania exit polls telewizje TV4 i państwowa SVT podały sprzeczny wyniki dzisiejszych wyborów. Pierwsza z nich zaprezentowała poparcie lewicowej koalicji na poziomie 41 proc. a centroprawicowego Sojuszu dla Szwecji na poziomie 40 proc. Szwedzcy Demokraci mieli uzyskać 19,2 proc. SVT podała natomiast, że wygrali centroprawicowcy z wynikiem 39,5 proc, a za nimi uplasowała się lewica z wynikiem 39,4 proc. Najwięcej stracili Szwedzcy Demokraci, którym dano 16,3 proc.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Już niedługo dostaniecie pieniądze od rządu. Możecie sporo oszczędzić
  2. Wojna na najwyższych szczeblach PiS! Wszystko przez Jarosława Kaczyńskiego
  3. Masz zaległy urlop? Uważaj, możesz go stracić
  4. Patryk Jaki obiecuje nową dzielnicę Warszawy. Internet śmieje się do łez
trzaskowski_wstępTaśma Trzaskowskiego podbija Internet [MEMY]Czytaj dalej
Jacek MajchrowskiJak bogaty jest prezydent Krakowa? Szokujące! Majątki kandydatów w wyborach...Czytaj dalej
źródło: thelocal.se/onet.pl
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News