Do sieci wypłynął film z procesu głosowania w Donbasie. Wybory, które w niedzielę odbywały się w rejonach działań separatystów, nie zostały uznane przez Kijów. 

Mieszkańcy tzw. republik ludowych wybierali deputowanych do parlamentów oraz szefów władz wykonawczych.

Wybory władz prorosyjskich republik ludowych, donieckiej i ługańskiej, to farsa, która odbywa się pod lufami karabinów– oświadczył wieczorem prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

– Wybory te łamią ustalenia pokojowe z Mińska – dodał prezydent.

– Wybory władz powołanych przez prorosyjskich separatystów republik donieckiej i ługańskiej na wschodzie Ukrainy są przeszkodą na drodze do pokoju w tym kraju i Unia Europejska ich nie uzna – oświadczyła szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini.

– Uważam, że dzisiejsze wybory „władz wykonawczych i parlamentarne” w republikach ludowych donieckiej i ługańskiej stanowią nową przeszkodę na drodze do osiągniecia pokoju na Ukrainie. Głosowanie jest nielegalne i bezprawne i Unia Europejska go nie uzna – oświadczyła Mogherini w komunikacie.

Jednakże, Kreml uważa wybrane władze za legalne i zamierza z nimi współpracować.

Lokale wyborcze zostały otwarte zgodnie z obowiązującym na opanowanych przez separatystów terenach czasem moskiewskim, o godz. 8 rano. Głosowanie zakończono o godzinie 20 (18 w Polsce).

Procedurę głosowania przedstawia załączony poniżej film. Widać na nim uzbrojonego w karabin mężczyznę, który zagląda w karty osób wychodzących z kabin.

 

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.