Według badań exit poll, w powtórzonych wyborach prezydenckich w Austrii zwyciężył kandydat wywodzący się z partii Zielonych. Prawica domagała się powtórki przekonując, że poprzednie wybory były sfałszowane. 

Badania exit poll wskazują na to, że ponad połowa Austriaków opowiedziała się za kandydaturą byłego lidera Zielonych, Alexandra Van der Bellena. Van der Bellen, który w wyborach figuruje jako kandydat niezależny, według sondażu formy Sora, ma liczyć na 53,6% głosów.

Przeciwnik lewicowego polityka, członek Austriackiej Partii Wolności (FPÖ), Norbert Hofer, według tego samego sondażu, miał otrzymać 46,4% głosów. To właśnie jego partia postarała się o ponowne przeprowadzenie wyborów prezydenckich.

Poprzednie głosowanie wstępnie wygrał właśnie Hofer, ale po doliczeniu głosów korespondencyjnych okazało się, że zwycięzcą jest jednak van der Bellen. Były lider Zielonych wygrał większością niespełna 31 tys. głosów. Wtedy to FPÖ wystąpiła z wnioskiem o ponowne wybory.

Chociaż do podania oficjalnych wyników wyborów jeszcze jest czas, austriacki kanclerz, Christian Kern, już złożył gratulacje Van der Bellenowi – „To bardzo dobry dzień dla Austrii” – skomentował sondaże Kern.

Gratulacje złożyła między innymi Angela Merkel.

źródło: busniessinsider.com.pl
pt

...

Zobacz również