To koniec opozycji. Partia przeciwna PiS jednoczy się z władzą

To koniec opozycji. Partia przeciwna PiS jednoczy się z władzą

Zbliżają się wielkimi krokami wybory samorządowe. Główni rywale Prawa i Sprawiedliwości - Platforma Obywatelska i Nowoczesna - jednoczą swoje siły w tym starciu. Jednak nie są w stanie stworzyć jednego bloku "zjednoczonej opozycji", bowiem jedna z głównych sił opozycyjnych jest gotowa zjednoczyć się z władzą.

Polskie Stronnictwo Ludowe ustami jednego z posłów partii zapowiedziało, że nie włączy się we wspólny blok wyborczy jednoczących się na czas wyborów samorządowych PO i Nowoczesnej. Marek Sawicki stwierdził, że ten pomysł jest nieodpowiedni.

PSL a wybory samorządowe

Marek Sawicki nie widzi potrzeby tworzenia "zjednoczonej opozycji" przeciwko PiS, bo partia rządząca sama "spokojnie się powoli rozmontuje". Równocześnie uważa, że połączenie się we wspólnym bloku z PO i Nowoczesną mogłoby zaszkodzić, a nie pomóc jego partii. Ponadto . - Natomiast różnorodność koncepcji, programów, ale także elektoratów dzisiejsze opozycji poza Prawem i Sprawiedliwością w mojej ocenie [...] wskazuje na to, że pójście na jednej liście wyborczej byłoby znaczącym ograniczeniem możliwości zwycięstwa - podkreślił Sawicki w rozmowie z mediami. Poseł PSL nie dostrzega także łączności między programami liberalnych ekonomicznie partii politycznych. Mimo to życzy im jak najlepiej, deklaruje jednak, że do wyborów samorządowych PSL idzie osobno. - Jeśli jest ta koncepcja liberalna w Nowoczesnej i Platformie, to życzymy im powodzenia - podkreślił.

Konserwatywny PSL łączy się z... PiS?!

PSL występuje obecnie jako jeden z największych przeciwników PiS. Sawicki podkreśla, że celem PSL jest stworzenie ludowo-konserwatywnego bloku z niezależnymi samorządowcami. Równocześnie jednak poseł nie wyklucza współpracy, a nawet koalicji z PiS w samorządach. - To wyborcy samorządowi określą, jak będzie, a znam przypadki już dzisiaj, w tej kadencji, że są takie powiaty i są takie gminy, gdzie Polskie Stronnictwo Ludowe także z Prawem i Sprawiedliwością ma koalicje. Więc dla dobra lokalnych wyborców i przy porozumieniu programowym takich koalicji nie wykluczamy - wyjaśnił polityk. WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Kto nie będzie mógł zostać posłem? PSL nie chce chorych w Sejmie i pokazuje listę
  2. Kukiz musi przeprosić PSL. Robi to w swoim stylu
  3. Zaskakująca "koalicja". PiS, PO, PSL i Nowoczesna jednym głosem przeciwko "Ratujmy kobiety"
Następny artykuł