Będą zmiany obostrzeń przed wyborami? Minister zdrowia podjął ostateczną decyzję

Będą zmiany obostrzeń przed wyborami? Minister zdrowia podjął ostateczną decyzję Źródło: Jan Bielecki East News

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami. Druga tura odbędzie się już za tydzień, 12 lipca. Zanim Polacy ruszą do urn i zdecydują, którego z kandydatów poprą, muszą zostać podjęte decyzje dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego. Minister zdrowia wypowiedział się na temat tego, czy możemy spodziewać się zmian w obowiązujących obostrzeniach.

Kampania wyborcza kandydatów na prezydenta trwa w najlepsze. Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda w pełni wykorzystują ostatnie dni i starają się poszerzyć swój elektorat. Z sondaży, które pojawiają się w mediach, wynika, że różnice pomiędzy kandydatami mieszczą się w granicy błędu statystycznego. Politycy idą łeb w łeb, walcząc o przekonanie wyborców do swoich postulatów, którzy w pierwszej turze oddali głos na innych kandydatów. Powszechnie wiadomo, że najistotniejszymi grupami jest elektorat Krzysztofa Bosaka oraz Szymona Hołowni. Już w następnym tygodniu Polacy ruszą do lokalów wyborczych i zdecydują o losach kraju. Ostateczny werdykt jest trudny do przewidzenia i w dużej mierze zależy od osób, które w sondażach deklarują swoje niezdecydowanie. O tym, jak będą wyglądać wybory prezydenckie, poinformował minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Wybory prezydenckie w czasach pandemii koronawirusa

Przed pierwszą turą wyborów, która odbywała się 28 czerwca, Państwowa Komisja Wyborcza, biorąc pod uwagę opinię resortu zdrowia, wydała uchwałę zarządzającą głosowanie wyłącznie korespondencyjne w dwóch gminach w kraju. Powodem takiej rekomendacji był fakt, że w Baranowie (województwo wielkopolskie) i Marklowicach (województwo śląskie) zanotowano najwięcej zachorowań na COVID-19. Ograniczenie funkcjonowania lokalów wyborczych miało zapobiegać transmisji niebezpiecznego patogenu. Zapowiedziano, że taka sama sytuacja ma mieć miejsce także w drugiej turze.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, zabrał głos w sprawie ewentualnego głosowania korespondencyjnego w innych gminach na terenie kraju. Z jego wypowiedzi wynika, że minister zdrowia nie zarekomendował głosowania wyłącznie korespondencyjnego w innych rejonach Polski.

- Przeanalizowaliśmy cały kraj, każdy powiat pod kątem nowych, aktywnych przypadków, gminy pod kątem zapadalności na koronawirusa i z analizy wszystkich danych wynika, że nie ma w tej chwili żadnej gminy, w której nastąpiłby nagły znaczący przyrost przypadków lub pogorszenie się sytuacji epidemicznej - powiedział rzecznik resortu zdrowia.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje jedna z najbardziej lubianych uczestniczek show stacji TVN-u. Fani pogrążeni w smutku

2. Kobieta była przekonana, że brzuch boli ją przez miesiączkę. Niestety nie dożyła kolejnego dnia

Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że sytuacja w żadnej części kraju nie pogorszyła się na tyle, żeby Polacy nie mogli oddać głosów w sposób tradycyjny. Według Ministerstwa Zdrowia w ostatnim czasie odnotowuje się poprawę sytuacji epidemiologicznej, szczególnie na Śląsku. Wygląda na to, że dla większości rodaków wybory prezydenckie będą wyglądać tak, jak w ubiegłych latach. Zmiany, jakich można się spodziewać, to pojawienie się płynów do dezynfekcji przy wejściach do lokalów, konieczność głosowania w maseczkach ochronnych, a także zachowanie dystansu społecznego. Każdy z wyborców będzie musiał dostosować się do reguł wynikających z reżimu sanitarnego.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Gwiazdor telewizji śniadaniowej zrobił na wizji coś niewybaczalnego. Zniesmaczeni internauci nie zostawili na nim suchej nitki
  2. Wielka tragedia obiegła świat. 20-letni kolarz zmarł w trakcie wyścigu, lekarze podali przerażającą przyczynę śmierci
  3. Czy powinno się ściągać z bobu skórkę przed zjedzeniem? Odpowiedź nie jest oczywista
  4. Maryna z "Janosika" po śmierci męża zrobiła wyjątkowo smutną rzecz. Mało która kobieta byłaby gotowa na podobną rzecz
  5. Spojrzał w niebo i aż zaniemówił. Natychmiast zrobił zdjęcie, w życiu nie widział nic podobnego
  6. Agata Duda i Andrzej Duda zostali przyłapani. Para prezydencka dała się ponieść, podobnych rzeczy jeszcze nie było

Źródło: Interia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News