wybory do PE
Instagram.com/pisorgpl
Maja Lachowicz - 28 Maja 2019

Wiadomo, ile "kosztował" każdy głos oddany w wyborach na PiS. Kwoty mogą przyprawić o zawrót głowy

Wybory do PE, które odbyły się w ubiegłą niedzielę zaskakują frekwencją. Ile "kosztował" każdy nowy głos oddany na PiS? Spełnienie obietnic wyborczych ma przynieść ogromny zysk Polakom.

Wybory do PE osiągnęły niespotykaną dotąd frekwencję. Do urn poszło 43% Polaków. Wielu z nich z pewnością przekonały obietnice wyborcze Prawa i Sprawiedliwości. Zaangażowanie elektoratu pewnie nie byłoby tak wysokie, gdyby nie konkretne kwoty, które oferuje partia. Część z obietnic została spełniona już przed wyborami, reszta zaplanowana jest w najbliższym czasie.

Serwis Money podjął się wyliczenia kosztów składanych obietnic. Partia otrzymała 6,2 mln głosów, z czego każdy głos to od 16 do 367 tys. złotych. Niższa wartość to koszt wypłaty pieniędzy z programu 500+ od kwietnia 2016 r. do maja 2019 r., „trzynastki” emerytów, a także obniżenie wieku emerytalnego i programu mam 4+. Łącznie dla państwa jest to kwota 102,4 mld złotych, a na jedną głosującą osobę wychodzi 16 tysięcy złotych.

[view-post id=381184]

Każdy głos to ogromny koszt. Eksperci tłumaczą

Realizacja kolejnych obietnic wprowadzanych przez PiS pociągnie za sobą nowe wydatki. Po rozszerzeniu programu 500+ i przyznawaniu pieniędzy na pierwsze dziecko, obniżeniu PIT, zwiększeniu kosztów uzyskania przychodu i zwolnieniu młodych z podatków, państwo poniesie wydatek rzędu 177 mld złotych. Kwota podzielona przez liczbę wyborców to 28,5 tysięcy złotych.

Jeśli wziąć pod uwagę tylko nowych wyborców, każdy głos kosztował aż 367 tysięcy złotych. Kalkulacje nie obejmują jednak rzeczywistych odbiorców wszystkich benefitów. Osoba, która otrzymała trzynastą emeryturę, nie korzysta z programu 500+, a rodzice rzadko kiedy otrzymują emeryturę. Wartość wyliczona na jedną osobę ukazuje koszt, jaki musi ponieść państwo, aby uzyskać jeden głos w wyborach.

Wybory do PE to dopiero początek

Przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się jesienią, szykują się kolejne programy pomocy socjalnej. „Dobrą zmianę” odczują m.in. rodzice, którzy otrzymają 500 zł również na pierwsze dziecko. We wrześniu na konta 3,2 mln rodzin wpłynie kwota 1500 zł będąca wyrównaniem od lipca z programu 500+, a 1,8 mln z nich otrzyma po 2000 zł.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

[view-gallery id=381112]

Tylko we wrześniu łączny koszt programu wyniesie 8 mld złotych, a później będzie to 4 mld miesięcznie. Obecnie program 500+ generuje dla budżetu państwa wydatek rzędu 20 mld złotych rocznie. Gdy zaczną się wypłaty również na pierwsze dziecko, państwo będzie wydawało dwa razy więcej (ok. 40 mld zł rocznie).

Obecnie partia rządząca lekką ręką wydaje pieniądze podatników. Ten temat wciąż wzbudza liczne kontrowersje w publicznej debacie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje 10-letni chłopiec. Zginął w okropnych okolicznościach. Policja wciąż nie potrafi wyjaśnić przyczyn tragedii
  2. Znany polski aktor zrównał z ziemią Małgorzatę Kożuchowską. Takich słów NIKT się nie spodziewał. Będzie wam przykro
  3. Nie żyje 57 osób. Ogromna tragedia wstrząsnęła światem
  4. Szokujący wpis Michała Szpaka. "Zdzira brudna od piątku"
  5. Wstrząsające oświadczenie Owsiaka ws. wyborów. "To wstyd, obciach, coś niepojętego"
  6. Meghan Markle będzie mieć kolejne dziecko? Pojawiają się doniesienia o terminie porodu

FilmNajpiękniejsze filmy o miłości. Zbiór 10 najlepszych komedii romantycznych wszechczasówCzytaj dalej

Źródło: Gazeta

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News