"Jednak zjednoczenie". Prawdopodobnie powstanie wspólna lista całej opozycji

"Jednak zjednoczenie". Prawdopodobnie powstanie wspólna lista całej opozycji Źródło: screen Onet.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego mobilizują polityków sejmowej opozycji. Teraz na jaw wyszło, że celem jest stworzenie wspólnego bloku partii, który stanie do wyborów przeciwko Zjednoczonej Prawicy. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w maju. Z perspektywy krajowej nie wydają się zbyt istotne, niemniej ich znaczenie jest ogromne. Wyniki wyborcze przekładają się na trendy poparcia, a przed nami kolejna "tura" głosowań. Jesienią odbędą się wybory do Sejmu i Senatu, a za rok zadecydujemy kto zostanie prezydentem Polski.

Wybory do Parlamentu Europejskiego - opozycja sejmowa zwiera szyki. Będzie jedna lista?

W obliczu niesłabnącego poparcia dla Zjednoczonej Prawicy, napędzanej przez PiS Jarosława Kaczyńskiego, sejmowa opozycja przymierza się do zwarcia szeregów. Nieoficjalne informacje wypływają dziś z zaplecza politycznego. Onet.pl pisze o wspólnej liście kandydatów PO, SLD, PSL czy Nowoczesnej do wyborów do europarlamentu. Taki obrót sprawy potwierdzałby, że szanse na mandat europosła oponenci Prawa i Sprawiedliwości widzą jedynie w grupowej sile. – Wszystko wskazuje na to, że będzie jedna wspólna lista całej opozycji. My, PO, SLD, Nowoczesna, UED i samorządowcy – powiedział Onetowi polityk z kierownictwa Polskiego Stronnictwa Ludowego. Nadmienił, że wiążące decyzje w tej sprawie zapadną w przeciągu dwóch tygodni. Zjednoczenie opozycji nie jest jednak sprawą oczywistą. W kulisach nie ucichły echa przejścia posłów Nowoczesnej do PO. W Sejmie powstał klub PO Koalicja Obywatelska, ale niesmak po "transferze" pozostał. Mniejsi gracze polityczni, jak PSL czy SLD, mają ten aspekt na uwadze. Onet dowodzi, że wspólna lista zostałaby już wcześniej przypieczętowana gdyby nie działania lidera PO, Grzegorza Schetyny. Jego wolą były rozmowy z każdą partią, a nie łączonym blokiem lewicy, PSL i Unii Europejskich Demokratów.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ I FILMEM Przezorni i bogatsi o doświadczenia Nowoczesnej aktywiści PSL zadziałali szybko. Na początku lutego zaapelowali na konferencji, by opozycja sejmowa powołała tzw. Koalicję Polską. Miałyby ją stworzyć wszystkie ugrupowania sejmowej opozycji z niezależnymi samorządowcami. Pewne jest, że partie pracują nad wspólną listą. Nazewnictwo wydaje się w tym czasie kwestią drugorzędną. Gra idzie nie tylko o wspólny blok, ale i pozycje na listach i siłę przebicia samych partii. Politycy Platformy Obywatelskiej, ale i SLD, Nowoczesnej planują podobną inicjatywę na jesienne wybory samorządowe.  1. Fani dostaną ATAKU SERCA! Omenaa Mensah to RODZINA najważniejszej osoby w kraju
  2. Ujawniono, jak i gdzie mieszka NAJPIĘKNIEJSZA W HISTORII polska aktorka. Pospadacie z krzeseł
  3. Jackowski przepowiedział STRASZNĄ przyszłość Roberta Biedronia. Nie ma żadnych wątpliwości
  4. Syn Zenka Martyniuka chce być jak Marta Kaczyńska?! Ma się zdecydować na OSTATECZNE rozwiązanie
  5. Jaką emeryturę dostanie Rydzyk? Tego nie spodziewał się absolutnie nikt
  6. HGA Media – duży sukces firmy, szansa na karierę dla młodych
źródło: Onet.pl Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu