Sondaż exit poll - czym jest, jak się go przeprowadza i czy można mu ufać?

Sondaż exit poll - czym jest, jak się go przeprowadza i czy można mu ufać? Źródło: Freepik

Sondaż exit poll zostanie opublikowany już za kilkadziesiąt minut. Wybory prezydenckie 2020 wciąż trwają. Polacy w dalszym ciągu tłumnie przybywają do lokali wyborczych i oddają głosy na kandydatów pretendujących do roli głowy państwa. Po zamknięciu głosowania, poznamy pierwsze, sondażowe wyniki. Czym jest sondaż exit poll, jak się go przeprowadza i czy można mu ufać?

Tegoroczne głosowanie w wyborach prezydenckich ma charakter hybrydowy. Oznacza to, że Polacy mają możliwość oddawanie głosów tradycyjnie, w lokalach wyborczych, ale także drogą korespondencyjną. Tuż po zamknięciu lokalów, po godzinie 21:00, gdy ustanie cisza wyborcza, rodacy poznają pierwsze sondażowe wyniki, czyli tak zwane exit polls. Wyniki badania zostaną podane do wiadomości publicznej przed tymi oficjalnymi, o których informuje nas Państwowa Komisja Wyborcza. Sondaże realizowane są na zamówienie mediów. 

Sondaż exit poll zostanie opublikowany już niedługo

Agencje badawcze, które otrzymały zlecenie przeprowadzenia sondażu exit poll, rozmawiają z Polakami, opuszczającymi lokale wyborcze tuż po oddaniu głosu. Przedstawiciele zadają głosującym jedno, konkretne pytanie o to, którego kandydata postanowili wesprzeć. Ankieterzy Ipsos zbierają dane przed 500 wybranymi lokalami na terenie kraju. Wynikiem ankiet są szacunkowe wyniki wyborów prezydenckich. Niestety, należy mieć na uwadze fakt, że może zaistnieć margines błędu. Jest on skutkiem zdarzeń takich jak ewentualne oddanie przez respondenta nieważnego głosu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

- Na podstawie zebranych danych, po zakończeniu ciszy wyborczej, przedstawione zostaną szacunkowe wyniki głosowania. Będą one zawierały informacje o procentowym poparciu dla poszczególnych kandydatów na prezydenta Polski w skali całego kraju oraz frekwencji wyborczej - informuje agencja badawcza.

Wyniki sondaży będzie można śledzić w każdym polskim medium już od 21:00. Kilka godzin później Ipsos opublikuje także sondaż late poll, przygotowany na podstawie cząstkowych wyników pozyskanych z losowo wybranych lokali wyborczych. Ze względu na fakt, że karty do głosowania podczas wyborów prezydenta są stosunkowo proste, margines błędu powinien być stosunkowo niewielki.

Dzisiaj grzeje: 1. Państwowa Komisja Wyborcza przekazała najnowsze dane. Nieprawdopodobna frekwencja na wyborach

2. Media: Nieoficjalne informacje o śmierci w czasie głosowania. Kilkanaście przypadków zasłabnięć podczas wyborów

Wyniki sondażu exit poll będą zawierały dane dotyczące procentowego poparcia dla poszczególnych kandydatów na prezydenta Polski w skali całego kraju oraz informacje o frekwencji wyborczej w dzisiejszych wyborach. Nie da się ukryć, że już teraz wszyscy rodacy z niecierpliwością odliczają minuty do 21:00.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Znalazła w zeszycie mamy przepis na wafle sprzed 20 lat. Powróciły wspomnienia, najlepszy smak dzieciństwa
  2. Mariusz Pudzianowski zadziwił wszystkich kibiców w dniu wyborów. Przypomniał Polaka, którego wielbiły tysiące
  3. Mama myślała, że 3-letni syn został ugryziony przez osę. Gdy zobaczyła, co dzieje się z jego ciałem, porażająca prawda wyszła na jaw
  4. Gwiazda "Na Wspólnej" w tajemnicy wzięła ślub. Wyciekły zdjęcia, suknia jak z bajki
  5. Porażające sceny przed lokalem wyborczym. Potrzebna była natychmiastowa pomoc
  6. Dorota Wellman jest nieuleczalnie chora. Straszne, jakie komentarze słyszy pod swoim adresem, brak słów

Źródło: o2/Wprost

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News