Jak głosować w zbliżających się wyborach żeby się nie zakazić? Najważniejsze zasady

Jak głosować w zbliżających się wyborach żeby się nie zakazić? Najważniejsze zasady Źródło: Piotr Molecki/East News

Wybory prezydenckie w tym roku będą wyglądały zupełnie inaczej niż w poprzednich latach. Pandemia koronawirusa sprawiła, że w lokalach wyborczych będziemy musieli zachować narzucone zasady sanitarne. Będzie to szczególnie ważne, by zapobiec nowym zakażeniom. Poznaliśmy najważniejsze zasady, których trzeba będzie przestrzegać.

Wybory prezydenckie 2020 to wydarzenie, które odbędzie się w zupełnie innych okolicznościach niż dotychczas. W związku z pandemią koronawirusa trzeba będzie zachować kilka zasad, które pozwolą nam nie zarazić się niebezpiecznym wirusem. Przestrzeganie ich będzie bardzo ważne, by móc pozostać zdrowym oraz nie zarazić innych osób. Poznaliśmy najważniejsze zasady.

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się w szczególnych warunkach, znamy najważniejsze zasady, jakie trzeba zachować

Pierwszą, najważniejszą zasadą podczas przebywania w lokalu wyborczym jest przestrzeganie dystansu społecznego. Ta zasada jest obowiązkowa dla każdej osoby, która chce wziąć udział w głosowaniu. Jeśli w lokalu będzie na tyle duża liczba osób, że zachowanie dystansu nie będzie możliwe, należy poczekać na zewnątrz i wejść dopiero w momencie, gdy w lokalu będzie mniej osób. Zgodnie z rozporządzeniem, nie powinna się w nim znaleźć więcej niż 1 osoba na cztery metry kwadratowe, nie wliczając w to komisji wyborczej.

Przed wejściem oraz po wyjściu z lokalu wyborczego należy pamiętać o dezynfekcji rąk. Płyny powinny być ogólnodostępne i umieszczone przy wejściu w widocznym miejscu. Pomieszczenia, w których odbywa się głosowanie, powinny być regularnie wietrzone (raz na godzinę przez 10 minut). 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Na stołach nie znajdzie się charakterystyczne zielone sukno. Stoły powinny mieć gładką powierzchnię, co znacznie ułatwi dezynfekcję. Przed głosowaniem i w jego trakcie przynajmniej sześć razy dziennie powinny zostać zdezynfekowane wszelkie powierzchnie, które mogły być dotykane przez osoby przebywające w lokalu. 

Obowiązkowo należy zabrać ze sobą na głosowanie maseczkę. W przypadku jej braku możemy zostać wyproszeni. Najlepiej założyć ją jeszcze przed wejściem do lokalu. Należy pamiętać, że możemy zostać poproszeni przez członka komisji o chwilowe zdjęcie maseczki w celu potwierdzenia tożsamości. 

Dzisiaj grzeje: 1. Właśnie powiększyła się rodzina Kurdej-Szatan. Mamy pierwsze zdjęcie

2. Barszcz Sosnowskiego rozrasta się w zatrważającym tempie. Niezwykle niebezpieczna roślina

Kolejna zasada nie jest obowiązkowa, natomiast należy poważnie rozważyć jej zastosowanie. Epidemiolodzy zalecają, byśmy na wybory zabrali własny długopis. W ten sposób unikniemy tych wielorazowych, które były wcześniej dotykane przez poprzednich wyborców. Stosowanie się do wszystkich wymienionych zasad powinno zapewnić nam maksymalne bezpieczeństwo w trakcie wyborów.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wielki cios dla plantatorów truskawek. Ponure doniesienia, dawno nie było tak źle
  2. Nie żyje wybitny polski olimpijczyk. Był członkiem legendarnej ekipy
  3. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o nagłej zmianie. Dane ze środowego raportu zostały zmienione
  4. Polacy masowo dostają SMS-y o jednej treści. Już wszystko jasne, trzeba koniecznie sprawdzić swój telefon
  5. Sytuacja Waldusia z "Kiepskich" jest coraz gorsza. Trwa heroiczna walka z czasem
  6. We wrześniu uczniowie wrócą do szkół? Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało oświadczenie

Źródło: TVN 24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News