Wybory będą powtórzone? Niepokojące doniesienia o nieprawidłowościach

Wybory będą powtórzone? Niepokojące doniesienia o nieprawidłowościach Źródło: Unsplash Element5 Digital

Wybory 2020 - czy zostaną powtórzone? W sieci pojawia się coraz więcej doniesień o rozmaitych nieprawidłowościach, a także głosy o tym, że głosowanie powinno zostać powtórzone. Czy tak się stanie? Były szef Państwowej komisji Wyborczej zabrał głos w sprawie.

Wybory 2020 zostaną powtórzone? Istnieje taka możliwość. Nie poznaliśmy jeszcze pewnych wyników, a w sieci roi się już od głosów za tym, że głosowanie powinno zostać powtórzone. Wojciech Hermeliński, były szef PKW, twierdzi, że istnieje taka możliwość.

Czy wybory 2020 zostaną powtórzone? Pojawiły się niepokojące doniesienia 

Ostateczne wyniki wyborów prezydenckich 2020 wciąż przed nami. Mimo to w sieci pojawiło się już mnóstwo dowodów na nieprawidłowości, które miały miejsce w lokalach wyborczych podczas wyborów prezydenckich. Nieotrzymanie na czas pakietów wyborczych lub brak możliwości oddania koperty z głosem do ambasady mogą być podstawą do złożenia protestów wyborczych.

Potencjalna bardzo niewielka różnica głosów pomiędzy kandydatami sprawia, że złożenie tego typu protestów i powtórzenie wyborów mogłoby mieć kluczowy wpływ na ich ostateczny wynik. Na złożenie protestu wyborczego jest trzy dni od momentu oficjalnego ogłoszenia wyników wyborów. Sąd Najwyższy później ma 21 dni na ich rozpatrzenie.

- Potem ostatecznie wydaje uchwałę w pełnym składzie, którą ogłasza najpóźniej tego dwudziestego pierwszego dnia. Prawdopodobnie będzie to tuż przed 6 sierpnia. Tego dnia mija kadencja obecnego prezydenta - mówił Wojciech Hermeliński, były szef Państwowej Komisji Wyborczej w rozmowie z portalem Onet. Jeśli Sąd Najwyższy nie zdąży tego zrobić, może dojść do prawdziwie kuriozalnego zjawiska.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

- Konstytucja ani kodeks wyborczy nie przewiduje takiej sytuacji. Natomiast opinie większości teoretyków prawa wyborczego mówią, że w takim wypadku wybory będzie trzeba powtórzyć - mówił Wojciech Hermieliński. Zanim dojdzie jednak do takiej sytuacji, muszą zostać podane oficjalne wyniki wyborów. 

Dzisiaj grzeje: 1. PKW podała ostateczne wyniki ze 100% komisji wyborczych. Wiadomo, kto wygrał

2. Jurkowi Owsiakowi puściły nerwy. Lider WOŚP ostro wypowiedział się na temat wyborów

- Być może w poniedziałek wieczorem, najpóźniej we wtorek, będzie można powiedzieć coś bliższego, jaka jest skala ewentualnych protestów wyborczych. Oczywiście protesty zawsze mogą wpłynąć. Jakie okoliczności będą powołane w danym piśmie, jakie zarzuty, to trudno w tej chwili przewidzieć. Ewentualne protesty trafią do SN. Również PKW zajmie stanowisko, musi też ewentualnie obwodowa komisja wyborcza, której dotyczy protest - mówił przewodniczący PKW Sylwester Marciniak podczas konferencji prasowej.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Adam Małysz szczerze o wyborach. Kilku kandydatów kusiło go ofertami
  2. Jednak się potwierdziło, szykują się wielkie zmiany w sklepach. Ministerstwo przekazało ważne dla klientów informacje
  3. Niesłychane, w jakim stroju Anna Mucha poszła głosować. Nawet fani zaniemówili, przesadziła?
  4. Nikt nie spodziewał się po Krystynie Jandzie podobnej reakcji. Chodzi o wybory, przesadziła?
  5. Andrzej Duda nie wytrzymał. Po ogłoszeniu wyników wypalił do mikrofonu dziennikarza mocne słowa
  6. Paulina Młynarska do Kingi Dudy: „Twój tato zgotował ludziom horror. Co ty tam w ogóle wczoraj robiłaś?”

Źródło: Fakt

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News