Jest pomysł jak odebrać PiS władzę. Pomogą w tym samorządowcy

Jest pomysł jak odebrać PiS władzę. Pomogą w tym samorządowcy

Wybory 2019 coraz bliżej. Maraton rozpocznie się późną wiosną, gdy wybierzemy polskich europosłów. Najwięcej uwagi opinia publiczna poświęci jednak w tym roku wyborom parlamentarnym. Już dziś uaktywniają się prężni polscy samorządowcy, który chcą wykorzystać lokalne poparcie, by... zatrzymać władzę Prawa i Sprawiedliwości.

Wybory 2019 już dziś elektryzują polską opinię publiczną. Wczoraj poznaliśmy nową partię Roberta Biedronia i jej program polityczny. Efekt nowości działa już od kilku miesięcy - sondaże dają inicjatywie Biedronia do 10 proc. poparcia.

Wybory 2019 rozgrzewają wyobraźnię Polaków. Samorządowcy mają plan na przerwanie samodzielnych rządów PiS

Niemal niezmienne pozostaje poparcie dla rządzącej dziś samodzielnie Zjednoczonej Prawicy. Koalicja, w której ster wiedzie PiS, może liczyć nawet na 40 proc. poparcia, co dawałoby utrzymanie samodzielnych rządów. Taki scenariusz nie odpowiada wielu polskim samorządowcom. Widząc w jakim tempie wchodzą kolejne zmiany w prawie, nieprzychylni PiS urzędnicy chcą wykorzystać w swoich lokalnych ojczyznach wyborcze poparcie w nietypowym celu. "Dziennik Gazeta Prawna" opisuje plan samorządowców na jesienne wybory do parlamentu. Cel jest jasny - zatrzymać władzę PiS przez... przejęcie izby wyższej. Nietypowy fortel nie jest bynajmniej scenariuszem z rodzaju political fiction. – Szukamy chętnych i zbieramy ludzi. Chcemy, by był to masowy ruch w skali kraju, a zasadnicze kryteria są dwa: przywiązanie do idei państwa zdecentralizowanego i chęć odsunięcia PiS od władzy – powiedział "DGP" jeden z rozmówców, przygotowujących się na taki start. Pada też pierwsze nazwisko w temacie wyborów. Okazuje się, że popularny w mediach prezydent Nowej Soli szykuje się na wkroczenie do wielkiej polityki. Jak przekonuje, to przez sytuację w Polsce. – Rozważam możliwość startu do parlamentu. Sytuacja jest dynamiczna, a wydarzenia z Gdańska to kolejny impuls, by podjąć życiową decyzję. To, co się dzieje, nie pozwala mi siedzieć cicho - tłumaczył prasie Tyszkiewicz.

Dlaczego właściwie Senat? "Nie spełnia dziś swojej funkcji"

Gazeta informuje, że działacze biorą pod uwagę kilka wersji startu w wyborach do Senatu. W pierwszym poszliby razem, pod szyldem ogólnopolskiego komitetu wyborczego. Drugi wariant to podłączenie się do list opozycji, a ostatni - samodzielne starty, ale z dogadaniem się opozycją. Dlaczego samorządowcy celują właśnie w Senat? Tłumaczą, że dziś izba wyższa parlamentu nie spełnia swej roli, przyklepując "buble prawne", które wychodzą z Sejmu. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ I FILMEM - Dziś Senat nie wypełnia swojej funkcji, nie jest żadnym bezpiecznikiem, a tylko maszynką do przyklepywania bubli prawnych wypracowanych w Sejmie. Warunkiem bezpieczeństwa jest Senat i prezydent z innej partii niż partia rządząca – dodaje Tyszkiewicz. Obecnie Polaków niespecjalnie dziwią już nocne posiedzenia Parlamentu, czy procedura uchwalania ustaw liczona w godzinach. Do takich praktyk przyzwyczaiła nas władza PiS. Z tym jednak ma być koniec, jeśli uda się przeforsować samorządowcom ich plan. Jeden z prezydentów większych miast Polski powiedział "DGP", że więcej szczegółów w temacie pojawi się do początku marca. Wybory do Senatu przebiegają na innych zasadach niż do Sejmu. W tym przypadku obowiązują tzw. JOW-y (jednomandatowe okręgi wyborcze). Polska podzielona jest na 100 okręgów, z których mandat bierze tylko jeden kandydat na senatora. Burmistrzowie i prezydenci, bazujący od kilku kadencji na sporym zaufaniu społecznym, mogliby liczyć w wyborach do Senatu na spore poparcie. Pozostaje czekać na rozwój wydarzeń i kolejne komentarze samorządowców, którzy chcą zatrzymać władzę PiS.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Opozycja ma szansę na przejęcie Senatu. Wtedy PiS nie mógłby dłużej łamać Konstytucji
  2. Senat PONOWNIE postawił się PiS! Najważniejsza ustawa pod znakiem zapytania
  3. Córka gwiazdy zmarła i OSIEROCIŁA dwójkę dzieci. Piosenkarka z ROZPACZY zawiesiła karierę
  4. Anna Jantar przeżyła SZOK, gdy nakryła męża ze swoją RYWALKĄ. To był cios prosto w serce
źródło: DGP
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News