Gdy uwagę Polaków przykuwa sprawa reformy sądownictwa, umyka im fakt, że już za 10 miesięcy dojdzie do sprawdzenia innego kontrowersyjnego pomysłu PiS. Będą to wybory 2019 roku, w których zdecydujemy o przyszłości naszej reprezentacji w Europarlamencie. Przyszłej wiosny możemy mocno się zdziwić.

Pomysłów co do zmiany kształtu polskiego państwa i jego procesów politycznych ze strony Zjednoczonej Prawicy było już naprawdę wiele. Zaliczyć można do nich wspomnianą reformę sądownictwa, planowaną nową konstytucję, czy zmiany w ordynacji wyborczej.

To ostatnie zostało przegłosowane przez Sejm właśnie dziś, lecz przyćmiła je sprawa Sądu Najwyższego. Znowelizowana ordynacja do parlamentu Europejskiego, która zdaniem opozycji, daje przewagę Prawu i Sprawiedliwości w tym brukselskim wyścigu, budzi ogromne kontrowersje.

Dowodzić ma tego przeprowadzona przez „Fakt” symulacja wyborów, w której PiS faktycznie góruje nad innymi stronnictwami i zyskuje sporo więcej miejsc niż przed nowelizacją.

Wybory 2019 dla PiS

Dziennikarze przyjęli sytuację, w której każdej z partii przysługuje poparcie z najnowszych sondaży. Gdyby do wyborów doszło teraz, PiS zdobyłby w nich aż 44 proc. głosów obywateli naszego kraju i według poprzednich przepisów otrzymałby 25 unijnych mandatów.

Wedle dzisiejszej nowelizacji każdy okręg wyborczy ma przypisaną liczbę reprezentantów, którzy mogą z niego wybrać się do Belgii. Z symulacji „Faktu” wynika, że PiS zyskałby o 9 mandatów więcej niż za poprzednich przepisów. Co ciekawe na 18 miejsc (czyli o 3 więcej) miejsc może liczyć Platforma Obywatelska.

Połączone ugrupowania SLD, Kukiz’15 , PSL i Nowoczesnej mogłyby otrzymać 12 mandatów, a po dzisiejszych zmianach żadnego.

– Wasze intencje są jasne, piszecie ordynację tak, by faworyzowała PiS. Wy nie pracujecie nad ordynacją, wy się do niej włamujecie. Z partią, która ma takie intencje, nie wolno zmieniać ordynacji, trzeba jej bronić – mówił w Sejmie poseł PO Mariusz Witczak.

Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.

17 królewskich dzieci, którymi zachwyca się cały świat

Największe awantury w polskim Sejmie [ZDJĘCIA]

źródło: fakt.pl

Zobacz również