Z ostatniej chwili: Sąd Najwyższy wydał oświadczenie ws. wyborów

Z ostatniej chwili: Sąd Najwyższy wydał oświadczenie ws. wyborów Źródło: Jan Bielecki/East News

Tegoroczne wybory odbiły się w opinii publicznej głośnym echem. Choć finał już za nami, temat wciąż pozostaje na językach wszystkich. Teraz dyskusji pojawi się jeszcze więcej, a wszystko za sprawą oświadczenia Sadu Najwyższego.

Wybory prezydenckie 2020 wydają się źródłem sporych wrażeń. Warto wspomnieć, że ostatecznie zwyciężył w nich Andrzej Duda. Po I turze, gdy ubiegający się o reelekcję prezydent i kandydat PO Rafał Trzaskowski szli łeb w łeb, emocje sięgały zenitu, a po ogłoszeniu wyników, poruszenie tylko wzrosło. Teraz Sąd Najwyższy wydał oświadczenie. 

Wybory 2020: Jest oświadczenie Sądu Najwyższego 

Do najbliższego czwartku, tj. do 16 lipca, składać można protesty wyborcze. Z kolei do 3 sierpnia Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu ma czas na podjęcie uchwały ws. ważności wyboru prezydenta. Przypominamy, że z liczbą 51,03% głosów zwyciężył w wyborach Andrzej Duda, natomiast jego rywal, Rafał Trzaskowski, zyskał poparcie u 48,97% osób. Taki wynik nie wszystkim się spodobał.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Jak podaje TVP Info, protest może dotyczyć naruszeń, które miały miejsce zarówno w czasie głosowania w I turze wyborów, jak i w czasie ponownego głosowania w II turze. Nie później niż 14. dnia po podaniu do opinii publicznej wyników wyborów Państwowa Komisja Wyborcza przesyła marszałkowi Sejmu i Sądowi Najwyższemu sprawozdanie z wyborów. Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN z kolei oficjalnie poinformował, że protest wyborczy można złożyć osobiście w siedzibie SN do czwartku 16 lipca do godziny 16:00. 

- Po godz. 16 protest można wysłać na Poczcie Polskiej, decyduje data stempla pocztowego. Protest jest dopuszczalny tylko na piśmie podpisanym przez osobę wnoszącą protest, nie można zatem wnosić protestu kanałami elektronicznymi, ani mailem, ani przez ePUAP - mówił cytowany przez TVP Info Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.

Dzisiaj grzeje: 1. Już od jutra. Wszystkich Polaków obejmie zniesienie uciążliwego zakazu

2. Bliscy żegnali kobietę przed pogrzebem. Nagle zadzwonił jej lekarz, wszyscy pobledli, gdy usłyszeli, co ma do powiedzenia

Portal podkreśla, że gdy Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdzi nieważność wyborów, marszałek Sejmu ma dokładnie 5 dni na wydanie zarządzenia o nowych wyborów prezydenckich. Prezydent Andrzej Duda został zaprzysiężony 6 sierpnia 2015 roku, zatem jego pięcioletnia kadencja upłynie 6 sierpnia tego roku. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Robert Lewandowski pokazał niesamowity talent małej Klary. Aż trudno uwierzyć, że ma dopiero 3 lata
  2. Polacy masowo i nieświadomie popełniają karygodny błąd przy zakupie mięsa mielonego na kotlety. Decydująca jest 1 cecha
  3. Kinga Duda dostała list od 84-latka. Treść jest powalająca
  4. Mężczyzna dla żartów zrobił test ciążowy. Ujrzał wynik pozytywny i prawie zemdlał, prawda okazała się okrutna
  5. Mało kto ma pojęcie. Nie dostaniesz bonu turystycznego, jeśli nie zrobisz jednej rzeczy
  6. Krzysztof Jackowski ostrzega Andrzeja Dudę. Miał dramatyczną wizję, Prezydent będzie w niebezpieczeństwie

Źródło: TVP Info 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News