Nie do pomyślenia. Część osób mogła dwa razy zagłosować w II turze wyborów

Nie do pomyślenia. Część osób mogła dwa razy zagłosować w II turze wyborów Źródło: Jan Bielecki/East News

Wybory prezydenckie 2020 o krok od wielkiego skandalu? Czegoś takiego Polacy zupełnie się nie spodziewali. W mediach pojawiły się informacje, jakoby część osób mogła dwukrotnie oddać swój głos.

Tegoroczne wybory odbiły się wyjątkowo głośnym echem. Od samego początku atmosfera wokół kampanii była napięta, a gdy do II tury awansowało dwóch kandydatów, emocje z każdym dniem tylko wzrastały. W końcu w minioną niedzielę stało się jasne. Najpierw o godzinie 21:00, a później około północy potwierdzono, że zwycięzcą zostanie Andrzej Duda. Momentalnie zapanowało poruszenie, które teraz może sięgnąć zenitu. Wszystko przez teoretyczną możliwość dwukrotnego głosowania. 

Wybory prezydenckie jeszcze nie minęły? Część osób mogła oddać głos dwa razy 

Z doniesień Faktu wynika, że internauci coraz głośniej mówią o tym, jakoby część z nich miała możliwość dwukrotnego podejścia do głosowania w II turze. Po elektronicznym zgłoszeniu się do spisu wyborców oraz późniejszym pobraniu zaświadczenia, nawet, gdy oddali już swój głos, wciąż widnieli w "macierzystym" rejestrze wyborców, dlatego wybrać swojego kandydata teoretycznie mogli po raz drugi. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Z przytaczanych przez portal słów jednego z internautów, który podzielił się swoim doświadczeniem wynika, że choć pobrał zaświadczenie o możliwości głosowania w innym mieście (w tym przypadku w Krakowie), jego nazwisko wciąż widniało na liście w miejscu zameldowania, co oznacza, że teoretycznie mógł głosować w obu tych miejscach. 

- W I turze głosowałem w Krakowie, zgodnie ze zgłoszeniem. Pobrałem zaświadczenie o prawie głosowania, aby móc zagłosować w II turze w rodzinnym mieście. Na miejscu okazało się, że nie zostałem wykreślony z rejestru wyborców w rodzinnym mieście (podobno Kraków tego nie zgłosił) i w teorii mogłem oddać 2 głosy - relacjonował. 

Dzisiaj grzeje: 1. Polski samolot runął na ziemię. Są ofiary śmiertelne, napływają smutne wiadomości

2. Wystarczyła chwila nieuwagi. Roczny chłopczyk wypadł z okna na 4 piętrze bloku.

Takich osób jest więcej, dlatego Fakt skontaktował się z Państwową Komisją Wyborczą prosząc o komentarz. W odwecie portal dowiedział się, że zgłoszeń o takowym zaniechaniu rzeczywiście jest więcej, jednak o tym, czy jest to podstawą do protestu wyborczego nie decydują organy wyborcze. Ta kwestia leży bowiem po stronie Sądu Najwyższego. Jednocześnie podkreślono, że to nie znalezienie się jednej osoby na dwóch listach jest przestępstwem. 

- Zgodnie bowiem z art. 513 Kodeksu wyborczego czyn karalny ma miejsce wówczas, gdy wyborca więcej niż jeden raz uczestniczył w głosowaniu w tych samych wyborach - wyjaśnia dla Faktu PKW.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Światowe media podają tragiczne wiadomości. Zmarł wybitny człowiek, przez lata pomagał Polakom
  2. Mamy nagranie, trwa 3 minuty i widać na nim wszystko. Zaczął kroić kapustę, po chwili miał gotową najlepszą surówkę świata
  3. Nowy grób Woźniak-Staraka odbiera mowę. Pojawiły się dobitne zdjęcia
  4. Ogromnie smutne nagranie, Qczaj zalał się łzami i skierował słowa do matki. Powód jest bardzo przykry
  5. Wielkie zaskoczenie. Wiadomo, kto zastąpi Pochanke w TVN, widzowie mogą być bardzo zdziwieni
  6. Andrzej Duda na pierwszym spotkaniu po wyborach. Padły słowa, które wszystkim zapadną w pamięć

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News