Wybory prezydenckie 2020. Znamy kalendarz wyborczy, niewiele czasu

Wybory prezydenckie 2020. Znamy kalendarz wyborczy, niewiele czasu Źródło: Piotr Molecki East News

Wybory na urząd prezydenta Polski są gorącym tematem. Początkowo po zablokowaniu wyborów w maju, które miały odbyć się wyłącznie korespondencyjnie temat ucichł. Powrócił on jednak w tym tygodniu. Poznajemy coraz więcej szczegółów. Warto wiedzieć, bo wybory już wkrótce!

Wybory na prezydenta odbędą się jeszcze w czerwcu, taką informację podała Elżbieta Witek - marszałek sejmu. Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy zaproponowany przez Witek. Wszystko wskazuje na to, że do urn ruszymy w ostatnią niedzielę czerwca.

- Na podstawie art. 128 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku (…) zarządzam wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Datę wyborów wyznaczam na niedzielę dnia 28 czerwca 2020 roku - powiedziała podczas konferencji prasowej marszałek Witek. Opozycja może mieć problem. Chodzi o termin rejestracji komitetów wyborczych.

Zgodnie z przedstawionym kalendarzem, komitety mogą rejestrować kandydatów do 5 czerwca, czyli mają na to jeszcze dwa dni. Te komitety, które zdecydują się na nowego kandydata będą musiały ekspresowo zebrać podpisy pod listami poparcia. Zgodnie z deklaracją, kandydaci, którzy zebrali 100 000 podpisów pod listami do wyborów majowych nie muszą zbierać nowych podpisów.

Kalendarz wyborczy

Jest to termin, który może skomplikować sytuację Koalicji Obywatelskiej. Komitet postanowił zmienić swojego kandydata. Zamiast wystawionej wcześniej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, KO postanowiła, że o najwyższy urząd w Polsce będzie ubiegał się pełniący aktualnie funkcję prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski. Kandydat musi do 10 czerwca dostarczyć pakiet podpisów pod listami poparcia.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GALERIĄ


Kalendarz wyborczy wydaje się bardzo napięty, w punktach podajemy najważniejsze terminy:

 • do 5.06 rejestracja nowych kandydatów
 • do 10.06 dostarczenie 100 000 podpisów pod listami poparcia nowych kandydatów. Osoby, które zebrały podpisy do wyborów majowych nie muszą zbierać ich od nowa.
 • do 10.06 ponowne zgłoszenie pełnomocników komitetów wyborczych oraz kandydatów, którzy zebrali podpisy do wyborów majowych
 • do 12.06 pełnomocnicy zgłaszają kandydatów na członków Obwodowych Komisji Wyborczych
 • do 13.06 należy zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego za granicą
 • 15.06 powołanie Obwodowych Komisji Wyborczych
 • do 16.06 należy zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego w kraju
 • do 21.06 PKW na wniosek Ministerstwa Zdrowia może ogłosić, że na jakimś obszarze odbędzie się wyłącznie głosowanie korespondencyjne, ze względu na nagłe pogorszenie sytuacji epidemiologicznej
 • do 26.06 chęć głosowania korespondencyjnego powinny zgłosić osoby na kwarantannie lub izolacji, także tej w warunkach domowych
 • do 26.06 osoby, które wyraziły chęć głosowania korespondencyjnego muszą wrzucić zwrotny pakiet wyborczy do pocztowych skrzynek nadawczych
 • 28.06 w godzinach 7-21 odbędą się wybory w lokalach wyborczych

Dzisiaj grzeje: 1. Pracownicy TVP nie mogli dłużej milczeć. Wyszło na jaw jaka naprawdę jest Elżbieta Jaworowicz

2. Młoda mama nudziła się na kwarantannie. Zrobiła córce rzecz, przez którą internauci zmieszali ją z błotem

Kalendarz wyborczy jest bardzo napięty. Każdy, kto przebywa za granicą lub chciałby skorzystać z możliwości korespondencyjnego głosowania powinien jak najszybciej złożyć odpowiedni wniosek.

Najlepsze newsy dnia:

 1. Jest ważna decyzja rządu. Duże zmiany czekają nas już 6 czerwca
 2. Polska zorganizuje mistrzostwa świata? Śmiała deklaracja związku
 3. W sieci pojawiło się nagranie z Michałem Szpakiem. Ciężko uwierzyć co kontrowersyjny gwiazdor ma na sobie
 4. 12-latka opalała się na podjeździe do domu, ojciec jej nie zauważył. Chwilę później doszło do tragedii
 5. Tylko nieliczni mają na dłoni pewien niezwykły symbol. Świadczy o wyjątkowości i ponadprzeciętnej inteligencji
 6. Smutek właścicieli restauracji. Ich biznesy upadły po wizycie Magdy Gessler

Źródło: TVN24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News