Wybory 2020. Nowy wzór karty do zbierania podpisów

Wybory 2020. Nowy wzór karty do zbierania podpisów Źródło: flickr.pl/Kancelaria Premiera

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami. Poznaliśmy dzisiaj oficjalny kalendarz wyborczy. Nie jest on korzystny dla nowych kandydatów w boju o prezydencki fotel, jak się okazuje, droga do Pałacu przy Krakowskim Przedmieściu może być jeszcze bardziej utrudniona

Wybory prezydenckie odbędą się jeszcze w tym miesiącu, poinformowała na konferencji prasowej Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu. Zaprezentowano także kalendarz wyborczy. Jest on bardzo ważny dla ubiegających się o urząd prezydenta, ale także dla tych wszystkich, którzy będą chcieli zagłosować korespondencyjnie. Wcześniej opisaliśmy już Państwu w punktach założenia wyborczego kalendarza.

Jak się okazuje, zebranie 100 000 podpisów przez nowo zgłoszonych kandydatów odbędzie się na nowym wzorze karty. PKW opublikuje go jeszcze dzisiaj. Oznacza to, że od momentu opublikowania wzoru komitety wyborcze będą miały 7 dni na zebranie wymaganej ustawowo liczby podpisów. W tej sytuacji znajdzie się kandydat Koalicji Obywatelskiej - komitet ogłosił bowiem zmianę swojego kandydata. Zamiast Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wystartuje Rafał Trzaskowski.

Wybory - nie wszyscy muszą zbierać podpisy

Jak podaje RMF FM, nowe karty zostały wprowadzone, aby uniknąć oszustw. Nielegalne bowiem jest zbieranie podpisów dla kandydata, który nie jest oficjalnie zarejestrowany. Do momentu ogłoszenia nowego terminu wyborów nie było możliwości "urzędowej zmiany". 

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GALERIĄ

Kandydaci, którzy nie byli zarejestrowani w wyborach planowanych na 10 maja, mają czas do 5 czerwca na zgłoszenie chęci swojego startu, a do 10 czerwca na zebranie 100 000 podpisów na listach poparcia. 10 czerwca upływa również czas na ponowną rejestrację kandydatów, którzy byli gotowi do startu w planowanych na maj wyborach. Oni nie muszą zbierać nowych podpisów.

Dzisiaj grzeje: 1. Pracownicy TVP nie mogli dłużej milczeć. Wyszło na jaw jaka naprawdę jest Elżbieta Jaworowicz

2. 14-latka została matką. Pokazała zdjęcia, które są nie do uwierzenia

Nowe formularze do zbierania podpisów będą się nieznacznie różniły od starych. Jest to swoistego rodzaju test uczciwości dla wszystkich, którzy zdecydują się kandydować w na nowo rozpisanych wyborach. Podpisy na starych formularzach, jak podnosi Onet, mogłyby zainteresować prokuraturę.

Wybory prezydenckie coraz bliżej. Weźmiecie w nich udział? 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Doda wyjawiła fanom sekret swojej diety. Wiemy już, czemu zawdzięcza swoją figurę
  2. Wszyscy Polacy doskonale pamiętają Rogera Guerreiro. Aż trudno uwierzyć, czym zajął się po zakończeniu kariery
  3. W sieci pojawiło się nagranie z Michałem Szpakiem. Ciężko uwierzyć co kontrowersyjny gwiazdor ma na sobie
  4. 12-latka opalała się na podjeździe do domu, ojciec jej nie zauważył. Chwilę później doszło do tragedii
  5. Tylko nieliczni mają na dłoni pewien niezwykły symbol. Świadczy o wyjątkowości i ponadprzeciętnej inteligencji
  6. Smutek właścicieli restauracji. Ich biznesy upadły po wizycie Magdy Gessler

Źródło: Onet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News