Na łamach „Gazety Wyborczej” ukazał się raport, którym autorki przekonują, że dziewięć na dziesięć Polek padło ofiarą przemocy seksualnej. Według nich poprzednie badania były źle skonstruowane i nie oddawały skali problemu.

W najnowszym badaniu autorki stworzyły listę zdarzeń, które były do tej pory pomijane. Na niej znalazły się między nieprzyzwoite dowcipy czy uwagi dotyczące ciała. Oprócz tego pytano o gwałt i inne czynności seksualne. Badanie przeprowadzono na grupie 451 kobiet z czterech województw, dobierając uczestniczki tak, żeby reprezentowały całą populacje pod względem wieku, wykształcenia i miejsca zamieszkania.

Wyniki badania wskazują, że ponad 60 proc. kobiet doświadczyła obnażania w miejscu publicznym lub padło ofiarą niechcianej czynności seksualnej, a tylko co dziesiąta kobieta nigdy nie doświadczyła przemocy seksualnej. Te wyniki stoją w sprzeczności z raportem Agencji Praw Podstawowych z 2014 roku, w którym tylko od 10 do 19 procent doświadczyło tego typu przemocy.

Według autorek główną przyczyną powstania raportu jest niezgoda na polską „kulturę gwałtu”. Według nich, to badanie miało zmienić świadomość kobiet i sprawić by potrafiły przeciwstawiać się tego typu przemocy. Niemniej jednak raport spotkał się z negatywnymi komentarzami. W wywiadzie w Tok FM, które stroni od otwartego krytykowania GW, goście wskazywali na możliwość zawyżenia wyników. Według nich takie zachowanie sprawi, że temat przemocy seksualnej może zostać zbagatelizowany przez opinie publiczną. Poniżej zamieszczony jest kawałek wywiadu na temat wyników raportu.

https://youtu.be/bRJ8xTLlg9Q
Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

Zobacz również

...