Naukowcy: Europę wkrótce czeka eksplozja wulkanu. To dotknie także Polski

Naukowcy: Europę wkrótce czeka eksplozja wulkanu. To dotknie także Polski

Wulkan Katla znajdujący się na Islandii może niedługo wybuchnąć. Jego eurupcja może spowodować paraliż ruchu lotniczego w Polsce i Europie. Świadkami podobnej sytuacji byliśmy w 2010 roku, kiedy wybuch islandzkiego wulkanu doprowadził do zablokowania lotów w europie. 

W 2010 roku erupcja wulkanu Eyjafjallajökull na Islandii doprowadziła do całkowitego paraliżu ruchu lotniczego nad Europą. Po wybuchu wulkanu powstała olbrzymia chmura pyłu, przez którą wiele lotów musiała zostać odwołanych. Europejskie kraje zamykały częściowo lub w całości swoje lotniska. Na taki ruch zdecydowały się: Niemcy, Polska, Wielka Brytania, Francja, Szwajcaria, Irlandia, Ukraina, Dania, Włochy, Szwecja, Holandia, Norwegia, Belgia, Finlandia. Pył, który wydostał się z wulkanu był bardzo niebezpieczny dla samolotów. Odwołanych zostało około 100 tysięcy lotów. Przez wybuch Eyjafjallajökull wiele głów państw nie mogło dotrzeć na pogrzeb prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wulkan Katla spowoduje kolejny paraliż w Europie?

- Erupcja wulkanu Katla może być dużo groźniejsza - tak sprawę komentuje eksperci. - Nie ma sposobu, by potwierdzić, kiedy dojdzie do wybuchu - tak z kolei sprawę skomentowała w wywiadzie dla „The Sunday Times” Sarah Barsotti członkini islandzkiej agencji meteorologicznej.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Wspomniała również, że ewentualna skala utrudnień w połączeniach lotniczych będzie zależeć od czasu oraz siły erupcji oraz kierunku wiatru podczas eksplozji. Pracownik Uniwersytetu w Leeds, Evgenia Ilyinskaya uważa, że wszystkie w tym momencie dostępne informacje wskazują, że trzeba być bardzo ostrożnym i dalej obserwować wulkan. Podobne sygnały o wulkanie Katla dochodziły do nas dwa lata temu. Islandzkie służby już wtedy zostały postawione w stan gotowości.

Katla eksplodowała już 17 razy

Katla jest czynnym wulkanem o wysokości 1512 m n.p.m położonym pod lodowcem Mýrdalsjökull w południowej części Islandii. Jego nazwa w języku islandzkim oznacza "dzbanek". Na chwilę obecną udokumentowano 17 erupcji tego wulkanu. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1918 roku. Jest on jednym z najbardziej znanych wulkanów na Islandii.
ZOBACZ TAKŻE: 
  1. 9 województw zagrożonych, tysiące zgłoszeń. Wiemy gdzie uderzy Fabienne, lepiej się przygotujcie
  2. Jest wam zimno? To dopiero początek, czeka nas bezprecedensowe oberwanie chmury
  3. Puścił głośną muzykę, żeby zagłuszyć jak torturuje matkę. Gdy policjanci weszli, prawie zemdleli
Następny artykuł