Sejsmolodzy przekazali przerażające informacje. Czynny wulkan w Europie doprowadzi do katastrofy?

Sejsmolodzy przekazali przerażające informacje. Czynny wulkan w Europie doprowadzi do katastrofy? Źródło: Pixabay.com/pexels

Wulkan Etna od wielu lat "wysyła" mieszkańcom złowieszcze pomruki. To najwyższy czynny wulkan w Europie, a lokalni mieszkańcy wiedzą, że na górze może dojść do erupcji w każdym momencie. Niestety, sejsmolodzy wieszczą Włochom większe problemy związane z Etną.

Wulkan Etna to bomba z opóźnionym zapłonem? Tak wynika z analiz sejsmologów (specjaliści od analiz trzęsień ziemi i ruchów płyt tektonicznych), którzy od lat wieszczą fatalne prognozy dla mieszkańców Sycylii. Wszystko zmierzać może do tragicznej w skutkach katastrofy.

Etna jest jak tykająca bomba

O tym, że Etna jest największym i najpotężniejszym wulkanem Europy, uczymy się od podstawówki. Trzęsienia i "pomruki" tej góry są dla lokalnej społeczności czymś oczywistym. 

Niespokojny wulkan zdaniem ekspertów może w przyszłości przyczynić się do prawdziwej katastrofy. Nie chodzi przy tym o typowy dla erupcji wybuch i ciągnącą się kilometrami lawę. Sprawa jest niestety dużo bardziej skomplikowana. 

Etna wybuchała w tym tysiącleciu osiem razy. Zdaniem ekspertów każdy jej wybuch... przesuwa wulkan w stronę morza. Dla mieszkańców całego wybrzeża Sycylii, ale i Włoch, wiąże się z tym poważne niebezpieczeństwo.

Specjaliści ostrzegają

Wulkan już wkrótce może doprowadzić do tragicznej katastrofy.

- Zapadanie skutkuje katastrofalnym osunięciem ziemi - twierdzą sejsmolodzy. 

Niemiecka geofizyk Heidrun Kopp twierdzi, że regularne obsunięcia góry w stronę morza spowodują w pewnym czasie prawdziwą katastrofę. Osunięcie się tak wielkiej góry do Morza miałoby wywołać w przyszłości niespotykane w dziejach tsunami. Wzburzony akwen śródziemnomorski rozlałby się nie tylko na Europę, ale Afryką Północną, a nawet Azję.

Podobnego zdania jest brytyjski sejsmolog John Murray, z uczelni The Open University. Cytowany przez portal "Gazeta.pl" ekspert twierdził (na bazie badań wygasłych wulkanów), że zapadnięcie się wulkanu skończy się dla ludzi katastrofą nieznaną w dziejach najnowszych. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Wcześniejsze badania na dawno wygasłych wulkanach wykazały, że takie zapadanie skutkowały katastrofalnymi osunięciami się ziemi. Nieustanny ruch może przyczynić się do powstania potężnego osuwiska i wywołania niszczycielskich dla otoczenia fal tsunami - powiedział naukowiec.

Ludzkość może jednak póki co spać spokojnie. Przemieszczanie się Etny w kierunku może ocenia się na 1,4 metra na rok. Tempo przyspieszają jednak częste wybuchy, z których słynie Etna. Póki co Sycylia ma zapewniony przynajmniej na kilkadziesiąt tysięcy lat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Michał Szpak jest ZAKOCHANY! Wiemy w kim! Przyznał szczerze: „To był właśnie TEN strzał!"
  2. Edyta Górniak ma KRÓTKIE włosy! Wygląda jak 20 LAT temu, gdy zaczynała karierę!
  3. Księżna Diana mogła przeżyć. Największa tajemnica Elżbiety II ujawniona
  4. Polsat: Tragiczny wypadek! Małe dzieci wypadły z okna 4 piętra, śmierć na miejscu
  5. Iwona Pavlović ostro jak nigdy o ostatnim odcinku TzG. "Taniec się nie liczył"
  6. 11-latka dostała uwagę od matematyczki. Gdy mama ją przeczytała, aż w niej zawrzało

źródła: Gazeta, O2, Wikipedia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News