Wszystko się sypie! Parlament został sparaliżowany, posłowie PiS zdezorientowani

Wszystko się sypie! Parlament został sparaliżowany, posłowie PiS zdezorientowani

Chaos w parlamencie! Kluczowe dla PiS-u głosowanie przepadło. Nie wiadomo co teraz zrobi partia Jarosława Kaczyńskiego. Zamieszanie kompletnie zdezorientowało parlamentarzystów.

Brak kworum pokrzyżował plany Prawa i Sprawiedliwości by wyciszyć emocje wokół podwyżki składek ZUS. Projekt ten od samego początku budzi olbrzymie kontrowersje. Zakłada bowiem drastyczną podwyżkę składki ZUS setkom tysięcy Polaków.

Emocje wokół podwyżki składek

Po przyjęciu poprawki wydłużającej vacatio legis ustawy Senat RP przeszedł do głosowania nad całością projektu. Jak się potem okazało, 41 senatorów głosowało za a 6 wstrzymało się od głosu. Przy tym głosowaniu, w związku z tym, że w senacie zasiada 100 senatorów wicemarszałek Maria Koc poinformowała, że na sali nie ma kworum. - Szanowni państwo, wobec tego, że nie mamy kworum, zarządzam 5 minutową przerwę - stwierdziła. Wicemarszałek Koc skonsultowała się podczas przerwy z senackim sekretariatem i przywołując art. 3 regulaminu Senatu stwierdziła, że w związku z tym, że podczas głosowania na sali było obecnych 73 senatorów kworum zostało zachowane i głosowanie jest ważne. ZOBACZ TAKŻE: Drastyczna podwyżka składek ZUS Głosowany w senacie projekt zakłada zniesienie górnego limitu składek na ZUS i odprowadzania ich od całości dochodu osoby.  Więcej mają zapłacić ci, którzy miesięcznie zarabiają ponad 10 tys. złotych brutto.

Wyciąganie kart do głosowania

W internecie trwa ożywiona debata na temat zachowania wicemarszałek Koc. W analogicznej sytuacji w Sejmie, podczas głosowania w sprawie skierowania do dalszych prac projektu liberalizującego prawo aborcyjne premier Szydło wyjęła kartę do głosowania (tak jak senatorzy PO w trakcie głosowania na temat podwyżki składek) i nie została policzona jako "obecna". ZOBACZ TAKŻE: REWOLUCJA w ZUS! To wielki przełom dla milionów Polaków Kwestia wyciągania przez posłów kart do głosowania budzi duże kontrowersje. Kilka miesięcy temu pojawiła się propozycja by zakazać tego typu postępowania.r  
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News