Wszystkich Świętych 2020
Pixabay.com GoranH
Monika Majko - 27 Października 2020

Pilna decyzja Kościoła dot. Wszystkich Świętych. Dotyczy wszystkich bez wyjątku

Wszystkich Świętych już za kilka dni. Z powodu trwającej pandemii w Polsce, wiele osób zastanawiało się, czy to dobry czas, by tłumnie odwiedzać cmentarze. Kościół właśnie wydał oficjalną decyzję w tej sprawie.

Wszystkich Świętych to dzień tradycyjnych odwiedzin na grobach najbliższych. Z powodu wyjątkowo trudnej sytuacji epidemicznej w kraju wiele osób zastanawiało się nad rezygnacją z tegorocznych obchodów święta zmarłych. Kościół właśnie opublikował pilną decyzję w tej sprawie, dotyczy wszystkich wiernych.

Wszystkich Świętych 2020 - czy w tym roku odwiedzać cmentarze?

1 listopada to dzień, w którym Polacy tradycyjnie tłumnie ruszają na cmentarze, by odwiedzić groby swoich bliskich zmarły. W tym roku jednak, z powodu trudnej sytuacji epidemicznej w kraju, wiele osób rozważało odstąpienie od tradycji.

O zmianę planów apelowali m.in. przedstawiciele rządu oraz kościoła. Gromadzenie się tłumów na nekropoliach może doprowadzić do powstawania kolejnych masowych ognisk COVID-19, a co za tym idzie jeszcze bardziej pogłębić kryzys, związany z pandemią koronawiusa w Polsce.

TVN bije na alarm, zacznie się już dziś o 23:00. W wielu miejscach lepiej nie wychodzić z domówTVN bije na alarm, zacznie się już dziś o 23:00. W wielu miejscach lepiej nie wychodzić z domówCzytaj dalej

W piątek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki zaapelował do wiernych o rozłożenie zaplanowanych wizyt na grobach bliskich na kilka dni listopada. Takie rozwiązanie rekomendował również wcześniej m.in. szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

– W tym roku jednak znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem. W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości – możemy przeczytać w apelu Konferencjji Episkopatu Polski.

– chcę, w ślad za bardzo wieloma osobami, które apelują o pozostawanie w domu 1 listopada, powtórzyć ten apel. Jeżeli można prosić, to zachęcam do odwiedzenia grobów bliskich parę dni wcześniej, kilka dni później, zostawić to na kilka tygodni później. […] Najważniejsze jest, żeby nie było wielkiej kumulacji, wielkiego zgromadzenia w jednym miejscu, przy wejściach, punktach zakupu zniczy, kwiatów. To są miejsca, w których może dochodzić do zakażeń – mówił z kolei premier Mateusz Morawiecki.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Czytaj dalej

Papież Franciszek udzielił dyspensy dla wiernych na dzień Wszystkich Świętych

W związku z rozwijającą się pandemią, również Prymas Polski abp Wojciech Polak "w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych" zwrócił się do wszystkich z prośbą o "odwołanie Mszy św. i nabożeństw (także procesji) na cmentarzach w Uroczystość Wszystkich Świętych i celebrowanie ich w kościołach, przy zachowaniu obowiązującego limitu wiernych". Duchowny w swoim apelu przekazał również informację o dekrecie wydanym w tej sprawie przez papieża Franciszka.

Dzisiaj grzeje:

1. Mamy potwierdzenie, właśnie przedłużono uciążliwy zakaz. Wiemy do kiedy potrwa, dotknie wielu Polaków

2. Anna Lewandowska szczerze o Strajku Kobiet. Jej słowa nie wszystkim się spodobają

3. Rodzina pogrążona w żałobie, przekazała tragiczne informacje. Nie żyje Gabriel Wiśniewski

Papież Franciszek w oficjalnym dekrecie ogłosił, że wierni, którzy nie odwiedzą swoich zmarłych na cmentarzu 1 listopada 2020 r. mogą uzyskać dyspensę. Dodatkowo, odpust zupełny można uzyskać idąc na groby w dowolny dzień listopada. Do tej pory odpust ten udzielany był tylko do 8 listopada.

Głowa Kościoła katolickiego podkreśliła w wydanej przez siebie decyzji, że najważniejsze jest bezpieczeństwo wiernych. Dyspensa i przedłużony odpust maja pozwolić na zmniejszenie ilości osób gromadzących się na cmentarzach podczas dnia Wszystkich Świętych, a co za tym idzie ograniczyć ekspansję koronawirusa wśród społeczeństwa, a w szczególności wśród osób starszych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Twój kot się nudzi? Niezawodne sposoby na rozerwanie mruczka
  2. Siostra Roberta Lewandowskiego przerwała milczenie. Nagle zabrała głos ws. wyroku TK, mocne stanowisko
  3. Zrobił sobie drzemkę w parku, nagle podszedł do niego gepard. Wszystko się nagrało
  4. Nie żyje słynny polski skoczek narciarski. Miał na koncie wiele sukcesów, fani pogrążyli się w żałobie
  5. Wszyscy się mylili. Koronawirus zaraża inaczej niż sądziliśmy, nowe odkrycie nie pozostawia złudzeń
  6. W Milionerach podchwytliwe pytanie za 500 zł. Uczestnika aż "zamurowało", potrzebne było koło ratunkowe
  7. Przepis na najszybsze ciasto bez pieczenia. Robi się niemal samo, wygląda i smakuje obłędnie

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Polskie Radio

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News