Wszystkich Świętych w dobie koronawirusa
Wikimedia kjb
Irmina Jach - 27 Października 2020

Kontrowersyjna decyzja zapadnie tuż przed Wszystkimi Świętymi. Jednak nie udamy się na cmentarze?

Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Już w najbliższą niedzielę Polacy wyruszą na cmentarze, by oddać hołd swoim nieżyjącym bliskim. Jak dotąd rząd nie zabronił wizyt na nekropoliach. Okazuje się jednak, że już wkrótce stanowisko władz może ulec diametralnej zmianie. Kontrowersyjna decyzja zapadnie tuż przed weekendem. Jednak będziemy musieli zostać w domach?

Wszystkich Świętych jest dniem, w którym Polacy podróżują po kraju, by odwiedzać groby swoich nieżyjących krewnych. Rząd obawia się, że podróże międzymiastowe oraz tłok na cmentarzach mogą przyczynić się do wzmożonej transmisji koronawirusa. Z nieoficjalnych informacji wynika, że już w piątek może zapaść nieoczekiwana decyzja.

Tragiczne informacje, nie żyje członek rodziny królewskiej. Wielka żałoba w całym krajuTragiczne informacje, nie żyje członek rodziny królewskiej. Wielka żałoba w całym krajuCzytaj dalej

Wszystkich Świętych z zakazem wstępu na cmentarze?

"Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do nieoficjalnych informacji dotyczących planów rządu na najbliższe tygodnie. Niestety, wszystko wskazuje na to, że jeżeli liczba dziennych zachorowań nie spadnie do piątku, 30 października, Polaków czeka kolejny lockdown. Decyzja, której obawiali się wszyscy Polacy, może zapaść tuż przed obchodami dnia Wszystkich Świętych, który wiąże się ze wzmożonym ruchem na terenie krajowych nekropolii.

- To może być wysłanie całej oświaty na naukę zdalną czy zakaz poruszania się poza dojazdem do pracy - mówił informator portalu dziennik.pl.

Dodał, że ostateczna decyzja rządu "zależy od tego, czy zauważalne staną się efekty obostrzeń z połowy października: poszerzenia czerwonych stref, odesłania młodzieży na e-lekcje". Jeśli transmisja niebezpiecznego patogenu nie zwolni, władze zareagują, zanim Polacy zaczną podróżować po kraju, by odwiedzać groby zmarłych bliskich.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Czytaj dalej

Obecnie cała Polska znajduje się w czerwonej strefie. Uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych oraz młodzież uczęszczająca do szkół ponadgimnazjalnych przynajmniej do niedzieli, 8 listopada, będą uczyć się w trybie zdalnym. W godzinach od 8:00 do 16:00 dzieci i nastolatkowie, którzy nie ukończyli 16. roku życia nie mogą wychodzić z domu bez opieki dorosłych. Znacznie ograniczono działalność sektora gastronomicznego - restauracje mogą wydawać jedzenie tylko na wynos.

Wprowadzono zakaz wszelkiego rodzaju zebrań powyżej pięciu osób, wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności, a wydarzenia kulturalne oraz spektakle teatralne i kinowe - przy udziale 25 procent publiczności. Imprezy i spotkania organizowane w domach mogą odbywać się dla maksymalnie 20 osób, a seniorzy, którzy przekroczyli 70. rok życia mogą przemieszczać się wyłącznie w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb. Nie odbywają się wesela i imprezy okolicznościowe.

Ograniczono działalność sanatoriów, a najstarsza grupa społeczna może skorzystać z pomocy Korpusu Wsparcia Seniorów. Premier, Mateusz Morawiecki, zaapelował również, by w dniu Wszystkich Świętych pozostać w domach, a wizyty na cmentarzach rozłożyć na dni poprzedzające i następujące po 1 listopada. Do tej pory była to wyłącznie prośba. Okazuje się, że już za kilka dni można spodziewać się upublicznienia konkretnego zakazu.

Dzisiaj grzeje:

1. Wojsko wychodzi na ulice w Polsce. Morawiecki właśnie wydał nowe zarządzenie

2. Najmłodsi uczniowie też zaczną naukę zdalną? Znamy stanowisko ministra edukacji

3. Zewsząd dochodzą słowa wsparcia. Beata Kozidrak przerwała milczenie

Decyzja dotycząca ewentualnych ograniczeń i zasad na cmentarzach zostanie ostatecznie podjęta pod koniec bieżącego tygodnia. Z najnowszych informacji wynika, że częściowy lockdown, który obowiązuje od soboty, 24 października, może zostać rozszerzony. Zasady, o których mówił informator, są dramatyczne.

To, czy pełny lockdown zostanie wprowadzony, będzie zależało od tempa przyrostu nowych zachorowań. Słowa anonimowego informatora zdaje się potwierdzać najnowsza wypowiedź szefa resortu zdrowia.

- Jeśli będziemy dalej obserwować wykładnicze tempo wzrostu, będę namawiał premiera do całkowitego lockdownu. Łóżek nie da się dokładać w nieskończoność - zapowiedział Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, w rozmowie z portalem Fakt.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Mocne słowa weterynarz w sprawie strajku kobiet. "W dzisiejszej Polsce chyba lepiej być s***, niż kobietą"
  2. Ohydnie obraziła Justynę Kowalczyk, teraz napisała znowu. Biegaczka zdecydowała, czy pozwie hejterkę do sądu
  3. Wjechał w tłum protestujących kobiet, jedną ciągnął 100m. Porażające sceny, karetka na miejscu
  4. Prymas Polski bez skrupułów zaapelował do strajkujących kobiet. Przesadził?
  5. Wiemy, co stanie się w najbliższych dniach w Polsce. Protestujący wprowadzą chaos w całym kraju
  6. W tym roku zamiast Black Friday będzie Black November? Interesujący pomysł sklepów
  7. Gessler wyjawiła sekretny przepis na sałatkę z buraków. W jej rodzinie jest znany od lat
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Fakt/Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News