Wszystkich Świętych w dobie koronawirusa
pixabay.com jozefbabij
Irmina Jach - 10 Października 2020

Wierni wstrzymali oddech. Kościół zabrał głos ws. obchodzenia Wszystkich Świętych na cmentarzach

Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Już za trzy tygodnie Polacy będą tłumnie gromadzić się na cmentarzach, by oddać cześć swoim nieżyjącym krewnym. Wiadomo już, że w tym roku obchody tego święta nie będą wyglądały tak, jak do tej pory. Kościół postanowił zabrać głos na temat obostrzeń, o których mówił Minister Zdrowia podczas ostatniej konferencji prasowej.

Wszystkich Świętych to niezwykle ważna data dla wszystkich Polaków, którzy w tym dniu podróżują po nekropoliach w całym kraju, by odwiedzić groby swoich bliskich. Ostatnie dni wzbudziły wielki niepokój obywateli, którzy, po wprowadzeniu żółtej strefy na terenie niemal całego państwa, zastanawiają się, czy będą mogli zrealizować swoje plany. Czy cmentarze będą zamknięte 1 listopada?

Nauka zdalna w całej Polsce? Premier nie pozostawił żadnych wątpliwości, wielu załamie ręceNauka zdalna w całej Polsce? Premier nie pozostawił żadnych wątpliwości, wielu załamie ręceCzytaj dalej

Wszystkich Świętych w dobie pandemii koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia, w odpowiedzi na rosnący niepokój Polaków, postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości związane możliwości celebrowania święta zmarłych.

- Na pewno zamknięcie cmentarzy to nie jest rzecz, której byśmy chcieli. Jestem przekonany, że to nie nastąpi. To co, możemy robić, to apelować do wszystkich osób, by rozłożyć te wizyty na grobach naszych bliskich w czasie - zapewnił wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska w rozmowie z reporterem Radia Zet.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

ŚlubTeściowa dała zięciowi na ślubie karteczkę. Kiedy umarła, zdradził żonie jej zapierającą dech treśćCzytaj dalej

To, jak będą wyglądały tegoroczne obchody Wszystkich Świętych, nie jest jeszcze kwestią jasną dla Konferencji Episkopatu Polski. Duchowni ciągle zastanawiają się nad tym, jakie kroki należałoby podjąć w dobie pandemii koronawirusa. Ostatnie tygodnie przyniosły kolejną falę zachorowań. Dane dotyczące codziennego bilansu zakażeń są niepokojące. Niemal każdego dnia dochodzi do rekordowej liczby potwierdzonych zarażeń.

- Sytuacja rozwija się dynamicznie i jest ekstremalnie zmienna, więc na razie nie ma żadnego oficjalnego stanowiska ani konkretnych zaleceń co do Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, poza wezwaniem, by respektować zalecenia służb sanitarnych - przekazał rzecznik KEP, ksiądz Leszek Gęsiak.

Dzisiaj grzeje:

1. Pilna konferencja Morawieckiego. Zapadła decyzja, nie ma odwrotu, wielkie zmiany w całej Polsce

2. Z ostatniej chwili: pilny komunikat Episkopatu Polski. Chodzi o 1 listopada, wiadomo co nas czeka

3. Właśnie wykryto nowe, ogromne ognisko zakażeń w Polsce. Bardzo przykre informacje

Duchowny dodał, że komunikat episkopatu w sprawie zgromadzeń na cmentarzach ukaże się pod koniec października. Wytyczne będą uzależnione od tego, jak do kwestii bezpieczeństwa podejdą służby sanitarne. Niezbędne jest jednak respektowanie podstawowych reguł reżimu sanitarnego. Kapłan w rozmowie z Interią odniósł się także do kwestii podawania komunii świętej na dłoń - zaznaczył, że episkopat nie widzi żadnych przeciwskazań, a taka forma nie jest zbezczeszczeniem sakramentu.

- Apelujemy o rozsądek i stosowanie podstawowych reguł, takich jak zasłanianie ust i nosa, mycie i dezynfekcja rąk, dystans czy wietrzenie pomieszczeń - przypomniał ksiądz Leszek Gęsiak.

Najlepsze newsy dnia:

  1. "Samobójcy". Były minister zdrowia na wizji w TVP Info w ostrych słowach, nikt się nie spodziewał
  2. Adam Małysz nie jest katolikiem. Prawda na temat szkoczka wyszła na jaw, sam się przyznał
  3. Jolanta Kwaśniewska zmieniła się nie do poznania. Przeszła fenomenalną metamorfozę
  4. Klienci dużego banku w Polsce mogą stracić oszczędności. Pieniądze znikają z kont, wydano komunikat
  5. Ciężko chora 27-latka błaga o pomoc, lekarze odmawiają leczenia. Pokazała rozpaczliwe wiadomości
  6. Myśleli, że wykopali dorodnego ziemniaka. Prawda ich poraziła, od razu wezwali policję

Mężczyzna znalazł dziwne jajkoZnalazł na podwórku bardzo dziwne jajko. Kilka sekund później pękło, rzucił się do ucieczkiCzytaj dalej

Źródło: Gazeta.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News