Wszyscy mówią o Tusku w Polsce, a on właśnie podjął decyzję kluczową dla całej Unii

Wszyscy mówią o Tusku w Polsce, a on właśnie podjął decyzję kluczową dla całej Unii Źródło: fot. wikimedia.org

Donald Tusk odwiedził dziś Warszawę, by uczestniczyć w państwowych obchodach dnia 11 listopada. Podczas gdy zainteresowanie opinii publicznej skupione było na jego utarczkach z PiS, na jaw wyszła pewna kluczowa decyzja szefa KE. To, co proponuje były premier, obije się na całej Unii Europejskiej.

W 2011 roku otwarto pierwszą nitkę gazociągu Nord Stream, biegnącego dnem Morza Bałtyckiego z Rosji do Niemiec. Od samego początku wywołuje on ogromne kontrowersje i złość w naszym kraju, gdyż jego istnienie godzi w interesy Polski i jedność wewnątrz UE. Teraz Berlin i Moskwa planują budowę drugiego, równoległego do pierwszego, Nord Stream 2. Pomysłowi temu sprzeciwia się właśnie Donald Tusk, a jak informuje anonimowe źródło z Brukseli, podjął on właśnie pierwsze kroki w celu zatrzymania budowy gazociągu.

Listowne pouczenie

Jak wynika z przekazu anonimowego urzędnika unijnego, szef Komisji Europejskiej wysłał list do szefów i rządów państw członkowskich, w którym nakłania ich do jak najszybszego utworzenia regulacji, obejmujących także gazociągi importowe. W praktyce zadaniem nowelizacji jest rozwianie wątpliwości na temat tego, czy nowy gazociąg może podlegać prawu unijnemu, czy nie.

Sytuacja Polski

Inicjatywa Donalda Tuska ma dla Polski zasadnicze znaczenie, gdyż już od dłuższego czasu nasi dyplomaci podnoszą kwestię Nord Stream 2 na forum europejskim. Beata Szydło osobiście wypowiadała się na ten temat w Brukseli, twierdząc, że do ruszenia rozmów i właściwego procesu legislacyjnego, potrzebna jest inicjatywa ze strony KE. Gazociąg ruszyć ma w 2019 roku, ale przy sytuacji politycznej w Niemczech, może okazać się to trudne. Optująca za budową SPD wypadła z koalicji rządzącej, zastąpią ich prawdopodobnie Zieloni, którzy zajmują w sprawie odmienne stanowisko. Polskę w wysiłkach wspierają państwa bałtyckie oraz Ukraina, która w wypadku finalizacji projektu będzie szczególnie poszkodowana. Przez terytorium naszego południowo-wschodniego sąsiada przebiegają obecne gazociągi, które po uruchomieniu drugiej nitki Nord Stream mają zostać wyłączone. źródło: interia.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News