Przyzwyczajamy się do głupich błędów i wpadek słownych posłów i posłanek różnych partii. Zawsze nas trochę śmieszą, ale jednak mamy pewną wyrozumiałość. Nie każdy musi być omnibusem. Gorzej, kiedy błędy i niekompetencja zdarzają się na szczytach władzy. One podważają dobre zdanie o najważniejszych politykach w kraju.

Doradca prezydenta Dudy Andrzej Zybertowicz nie popisał się wiedzą polityczną. Zaproszony do TVP tłumaczył, dlaczego ograniczenie zaangażowania w Eurokorpusie jest słuszne. Wywołało to ożywioną dyskusję na jego twitterze.

Były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zarzucił Zybertowiczowi, że jego wypowiedź była niebezpieczna politycznie i za chwilę posypią się depesze protestacyjne z wielu ambasad. Profesor Zybertowicz próbował się bronić.

 – Już precyzowałem:ta flanka [południowa] jest dla nas mniej priorytetowa. I nie histeryzujcie: inne kraje NATO,np. Finlandia już wycofały się z Eurokorpusu – napisał na twitterze doradca prezydenta.

Problem polega na tym, że Finlandia… nie jest i nigdy nie była członkiem NATO. Określa się ją wprawdzie mianem potencjalnego kandydata, ale z całą pewnością w Sojuszu Północnoatlantyckim nie jest. Tę wpadkę wytknięto prezydenckiemu ministrowi natychmiast.

 – Chyba razem z San Escobar przystępowała do NATO :) Finlandia może zaszkodzić… każdy student o tym wie, Panie Profesorze ;) – odpisał poseł PO Arkadiusz Myrcha.

 – Skoro dla Pana Finlandia to kraj NATO to współczuję prezydentowi doradcy. Chociaż minimum kompetencji – stwierdził Siemoniak.

 – Ależ oczywiście, że Finlandia jest w NATO, zazwyczaj 0.7 lub 0.5, małpki tylko w czołgach – ironizował jeden z internautów.

Andrzej Zybertowicz próbował sprawę obrócić w żart.

 – Znowu histeria. Nie słyszał Pan Tomasz Siemoniak nigdy o Petruizmach? – spokojnie odpowiedział minister.

...

Zobacz również

Źródło: twitter.com/AndZyberto