WSTYD na całą Europę. Pożyczamy od rodziny ale...

WSTYD na całą Europę. Pożyczamy od rodziny ale... Źródło: Fot. flickr.com

Wnioski, które płyną z badania "Sytuacja na rynku consumer finance", przeprowadzonego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH okrywają hańbą nasz kraj. Z odpowiedzi respondentów wynika, że Polakom nie zależy na zwracaniu długów rodzinie - ważniejsze od spłaty pożyczki najbliższym są właściwie wszystkie inne wydatki.

Uczestnikom badania zadano pytanie dotyczące tego, jak regulowaliby swoje zobowiązania finansowe w reakcji na hipotetyczne pogorszenie się sytuacji finansowej, określając swoje wybory priorytetów w skali od 1 do 5 (1 – bardzo niski, 5 – bardzo wysoki). Rezultaty ankiety są bardzo przygnębiające.

Rodzina na szarym końcu

Najważniejsze dla Polaków są opłaty za mieszkanie (czynsz) oraz opłaty za media (wodę, gaz, prąd). Średni priorytet, który przyznajemy tym świadczeniom przekracza 4 punkty. Niespełna czteropunktowym priorytetem charakteryzują się zobowiązania wobec banków (kredyty etc.). Kolejne w hierarchii są opłaty alimentacyjne (3,19), których waga wzrosła o prawie 0,3 pkt względem roku poprzedniego. Priorytet płatności długu z karty wynosi 3,05, a rachunek za telefon uzyskał przeciętny priorytet równy 2,86. Na najniższych miejscach znalazły się pożyczki w lombardach (2,64) oraz długi zaciągnięte u rodziny (2,53). Eksperci twierdzą, że tak niskie znaczenie w świadomości Polaków zadłużenie u rodziny ma z uwagi na swój nieformalny charakter. Specjaliści zwracają również uwagę na "niską moralność finansową", która charakteryzuje nasz naród. Z danych wynika, że tylko 16 proc. egzekucji komorniczych kończy się sukcesem. Polacy, mając tego świadomość, masowo wykorzystują ten fakt. - W znacznym stopniu to konsekwencja niskiej moralności finansowej Polaków, także w relacji z bankami. W jej wyniku pośrednio tracą wszystkie osoby utrzymujące swoje oszczędności w formie depozytów - komentuje prezes KPF Andrzej Roter. Źródło: businessinsider.com.pl Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News