Nawałnice i gwałtowne burze, z którymi od kilku dni mierzy się Polska, nie oszczędzają nawet najważniejszych miejsc w kraju. Nawałnica, która przeszła przez Gniezno, spustoszyła miasto. Sami mieszkańcy miasta mówią, że pozostawiła krajobraz, jak po końcu świata. W trakcie potężnej burzy ucierpiała słynna katedra gnieźnieńska, w której akurat znajdowali się wierni.

Do zdarzenia doszło w nocy z piątku na sobotę. W katedrze gnieźnieńskiej na Wzgórzu Lecha trwał akurat koncert w ramach Akademii Gitary. Wówczas za oknami czarne chmury nachodziły nad miasto. Nikt nie spodziewał się, że żywioł swoją ogromną siłę wyładuje akurat na świątyni.

Piorun uderzył prosto w katedrę, kiedy tłumy wiernych przebywały w środku. Zaraz po nim wiejący z zawrotną prędkością wiatr zaczął łamać drzewa wokół świątyni. Dopiero kiedy nawałnica przeszła przez miasto, można było zobaczyć ogrom zniszczeń, jakie spowodowała.

Katedra bardzo ucierpiała – zniszczone są zwieńczenia kopuł, dach w kilku miejscach, a także ozdobne pokrycie nad nawą główną. Wcale lepiej nie wygląda teren wokół, który burza usłała złamanymi drzewami. Na domiar złego, burza powyrywała jeszcze więcej drzew i znaków drogowych w całym mieście.

Szkody wywołane przez nawałnicę spowodowały, że władze miasta były zmuszone do odwołania obchodów Święta Wojska Polskiego. Uroczystości miały odbyć się w sobotę i niedzielę. Wszystko było już dopięte na ostatni guzik, jednak przez burzę mieszkańcy musieli zająć się naprawianiem zniszczeń.

źródło: twitter.com/Prymasowska
źródło: twitter.com/Prymasowska
źródło: twitter.com/Prymasowska

ZOBACZ TAKŻE:

https://www.youtube.com/watch?v=1CuF_GBTFOQ

...

Zobacz również